CHP: İktidar, salgın günlerinde bile doğa talanını sürdürüyorArtı Gerçek

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, AKP iktidarının salgın günlerinde dahi gerçekleştirdiği hak ihlallerini tespit etti.


ARTI GERÇEK - AKP iktidarı, tüm dünyanın koronavirüse (Kovid-19) karşı mücadele ettiği, seferberlik ilan ettiği dönemde bile doğa hakları ihlallerine hız kesmeden devam ediyor.

Siyasi iktidarın doğa talanına karşı açıklama yayınlayan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, iktidarın salgın günlerinde dahi gerçekleştirdiği hak ihlallerini kamuoyu ile paylaştı.

"Virüsün tüm dünyada çıkardığı anlam doğa ile uyumlu bir yaşam iken, iktidarın 'krizi fırsata çevirmeye çalıştığını belirten Karaca, "Korona virüsüyle mücadele tedbirleri kapsamında bir araya gelme, sokağa çıkma, işe gitme gibi bir çok alanda çeşitli genelgeler yayınlanarak sosyal mesafelenme ve izolasyon uygulamaları uygulanmaya çalışılıyor. Bu uygulamalar kapsamında, kamu hizmetini aksatmayacak şekilde kamu görevlilerinin dönüşümlü çalışmaları, idari izinli sayılmaları gibi kararlar alınmıştır" dedi.

'AKP İKTİDARI SOKAKLARIN TENHALAŞMASINI FIRSAT MI GÖRÜYOR?'

Artvin Valiliği'nin 15 Temmuz 2016 sonrasında OHAL Kapsamında ardı ardına yaptığı yasakları hatırlatan Karaca, "Tüm ülke sosyal izolasyon içerisindeyken görüyoruz ki, yangından mal kaçırma deyimini akla getiren idari düzenleme ve eylemlerle karşılaşıyoruz. AKP iktidarı sokakların, meydanların tenhalaştırılmasını fırsat olarak mı görüyor şüphesinden kendimizi alamıyoruz. Nitekim, OHAL uygulamaları kapsamında, Artvin'de Cerattepe direnişi kırmak için birbiri ardına alınan eylem yasaklarının, madenci firmanın Cerattepe yarattığı tahribatlara karşı toplumsal muhalefeti nasıl durdurduğunu deneyimledik. Benzer uygulamaların tekrar vücut bulmaması, toplumsal mücadelenin '#evdekal' kampanyasına uyum sağlamasının hükümete her istediğini yapabilme hakkı tanımadığını vurgulamak istiyoruz" dedi.

EVDE KAL KAMPANYASI SÜRERKEN AKP'NİN YAPMAYA ÇALIŞTIĞI DOĞA TALANI BELİRLENDİ

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Kanal İstanbul ihalesi, yapılaşmaya açılan doğal alanlar, nükleer anlaşmalar, Salda Gölü'nde devam eden inşaatlar ve Hemşin'deki TOKİ yıkımları gibi tespit ettikleri ihlalleri ve taleplerini şöyle sıraladı:

'KANAL İSTANBUL İÇİN İHALE YAPILACAK'

"Kanal İstanbul'un etki alanında kalan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin taşınması ve yeniden inşası için 26 Mart Perşembe günü ihale düzenlenecek. Birçok kamu hizmetinin askıya alındığı, yargı mercilerine başvuru sürelerinin dahi durdurulduğu dönemde, kamu kaynaklarını bu ihaleye harcamanın maksadı nedir? Derhal bu ihale ertelenmeli, kamu kaynakları ve bütçeleri sağlık için, halk için kullanılmalıdır.

'DOĞAL ALANLAR YAPILAŞMAYA AÇILIYOR'

16 Mart'ta yayınlanan yönetmelik değişikliği ile koruma altındaki doğal alanların yapılaşmaya ve yüksek yoğunluklu faaliyetlere açılması maksadı taşıyor. Hükümet, bir yandan doğal sit olarak ilan ettiği bölgeleri merkezi hamlelerle yönetimi altına alıyor, yönetmelik ve ilke kararları ile bu alanları yapılaşmaya açmaya çalışıyor. Sorduğumuzda ise bunun adının koruma olduğunu söylüyor.

'İNGİLİZLERLE NÜKLEER ANLAŞMASI İÇİN MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI'

EÜAŞ'ye ait yurt dışında faaliyet gösteren EÜAŞ International ICC, İngiliz şirketi Rolls-Royce ile kompakt nükleer güç santrallerinin teknik, ekonomik ve hukuki uygulanabilirliği ile birlikte üretim imkanlarını değerlendirmek üzere bir mutabakat zaptı imzaladı.

SALDA'DA İNŞAATA BAŞLANDI

Millet Bahçesi ihalesini alan firma, inşaat faaliyetlerine başladı. Firma, Salda Gölü çevresine konteynerler getirdi, beyaz çizgilerle bazı alanlar belirledi.

'HEMŞİN'DE TOKİ YIKIM YAPMAYA ÇALIŞIYOR'

Rize Hemşin'de, kamulaştırma kararı iptal edilen taşınmazlarla ilgili Acele Kamulaştırma kararı alınmıştı. Hemşin Belediyesi ve TOKİ, Acele Kamulaştırma işlemleri kapsamında henüz tescil ve bedel tespiti yapılmadan taşınmazlar yıkılmaya çalışıyor.

BAĞLANTILI HABERLER