Kapatılan Atatürk Havalimanı’nın 2 milyar dolar değerindeki iki pistinin üzerine yapılan Yeşilköy Hastanesi’nin inşaatını ve inşaat sırasında yapılan tahribatı değerlendiren CHP’li Karabat, “Stratejik önemdeki noktaları yok ettiler” dedi.

Salgın nedeniyle yapımına başlanan İstanbul'daki Yeşilköy Hastanesi'nin kaba inşaatının büyük bir kısmı bitirildi. Havadan çekilen fotoğraflar, 2 milyar dolarlık piste yapılan hastanenin, kapatılan Atatürk Havalimanı'nın (AHL) nasıl kullanılamaz hale getirildiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

‘HASTANE YAPMAKTAN ÇOK, ATATÜRK HAVALİMANINI YOK ETME OPERASYONU’

Yeşilköy Hastanesi'nin yapımı sırasında kapatılan Atatürk Havalimanı'nın üç pistinden ikisi kırılarak yok edildi. Sözcü’nün haberine göre sadece inşaat değeri milyarlarca lira olan iki pistin üzerine hastane yapılması, “Hastane yapmaktan çok Atatürk Havalimanı'nı yok etme operasyonu” olarak değerlendiriliyor.
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “AHL'de üç pist vardı. İkisi kuzey-güney diye bilinen 3 bin metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde, uluslararası standartlarda, biri de 2 bin 500 metre uzunluğunda 60 metre genişliğinde pist. 2 uzun pistin de ‘başı kırıldı.' Dolayısıyla iki pist de kullanılamaz hale geldi. Stratejik noktaları yok ettiler” dedi.