CHP'li Salıcı: Kuş uçsa Erdoğan'ın bilgisinde oluyorArtı Gerçek

AKP'liler tarafından yeniden gündeme getirilen 'darbe' söylemi hakkında açıklama yapan CHP'li Oğuz Kaan Salıcı, her şeyin Erdoğan'ın bilgisi dahilinde gerçekleştirildiğini söyledi.


CHP MYK sonrası gazetecilerin karşısına geçen CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı İş Bankası hisseleri, ekonomik kriz, Gezi Parkı davası ve son günlerde AKP'li yazarlar tarafından yeniden gündeme getirilen 'darbe' söylemi hakkında açıklamalar yaptı. 

'DEVLETİN İÇİNDE BİR ÖRGÜTLENME VAR' RAPORLARI GÖRMEZDEN GELİNDİ'

90'lı yıllardan itibaren yazılan MİT raporlarına dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, son günlerde gündeme yeniden yerleşen 'Darbe söylemi'ni kaleme alan isimlerin AKP'li köşe yazarları olduğunu belirterek 'Bunları neden yazıyorsunuz' diye sordu:

"Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan belliydi. 1990'lardan itibaren yazılmış olan MİT raporları var. 'Devlet içinde bir örgütlenme var' şeklinde raporlar var. Bunların tamamı görmezden gelindi. Eğer 2004 MGK kararını ve bu karardan sonra yapılanlara baktığınızda aslında o kararın bakanlıklara dağıtılmadığını göreceksiniz. Darbe söylemini son günlerde kaleme alanlar kimler? AK Partili köşe yazarı. Bunları neden yazıyorsunuz, bunlarla ilgili bildiğiniz bir şey mi var diye çağırıp sorsunlar. Kuş uçsa Tayyip Erdoğan’ın bilgisinde oluyor. Buyursunlar onlara sorsunlar."

Türkiye'nin yüksek faizle borçlanmak zorunda kaldığına ve siyasi iktidarın bunu başarı olarak anlatmaya çalıştığına dikkat çeken Salıcı, ekonomik krizlerin bütün bu yaşanan acılara, intiharlara, kendini yakma girişimlerine neden olduğunu belirtti. Yaşananlara karşı 'bunlar ucuz siyasi manevralar' diyen bir iktidarla karşı karşıya olduğumuzu belirten Salıcı, "Ülkemiz neden bu hale geliyor? Hükümet Cumhuriyet tarihinin tek seferde en büyük borçlanmasını gerçekleştirdiği için övünmekle meşgul" dedi.

'BEN DE GEZİ'DEYDİM'

Gezi Davası'nın 18 Şubat'ta yapılacak duruşmasını hatırlatan Salıcı, "Gezi Davası bir siyasi davadır. Genel başkan yardımcılarımız, milletvekillerimiz dava salonunda bulunacak. Gezi protestoları bir hak arama süreciydi. Ben de Gezi'deydim. Birlikte olabilmenin dayanışmanın güzelliğini yaşayabilmek için, yaşadığım şehir beton şehre dönmesin diye" ifadelerine yer verdi.

'SALDIRILAR İŞ BANKASINI DÜNYA SIRALAMASINDA GERİYE ÇEKİYOR'

Açıklamalarına İş Bankası hisseleriyle ilgili bilgi vererek devam eden Salıcı, İş Bankası'na yönelik saldırıların, bankayı 'en büyük bankaları' sıralamasında gerilere doğru çektiğini söyledi:

"Bu konu gündeme ara ara getiriliyor. CHP'nin İş Bankası hisselerinden dolayı elde etmiş olduğu bir kuruş gelir yok. CHP''nin görev verdiği kişiler Atatürk'ün vasiyetini temsil etmek üzere orada bulunuyorlar. İş Bankası'na yönelik yapılan bu saldırılar, İş Bankası'nı Türkiye'nin en büyük bankaları sıralamasında gerilere doğru çekiyor. Böyle bir buhran döneminde sırf tartışma yaratmak için Türkiye'nin ekonomisini daha derin bir krize sokacak bir çabanın içine girmiş oluyor iktidar. Bizim insanımız açlıktan kendini yakıyor, böyle bir ortamda bu tür adımlardan uzak durulması gerekir. Atatürk'e karşı düşmanlığı tescilli olanlar bu süreci germeye devam edecek, biz Atatürk'ün vasiyetinin takipçisi olacağız.

(HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER