Adana’da 5 ve 7 yaşındaki çocuklarına cinsel istismar suçundan tutuklu yargılanan M.A.K. isimli erkek tahliye edildi.

Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve hakkında 35 yıl 7 ay hapis cezası verilen M.A.K. isimli erkek, 'tek görgü tanığının çocuklar olması' nedeniyle tahliye edildi.

Adana'da yaşanan cinsel istismar vakasında iki çocuğunu istismara maruz bıraktığı suçlamasıyla tutuklanan M.A.K., tutukluğuna yapılan itirazla tahliye edildi. İtirazı değerlendiren Adana Bölge Adliye Mahkemesi 12’nci Ceza Dairesi kararı bozarak sanığın tahliyesine karar verdi.

İFADELER ÇELİŞKİLİ BULUNDU

Verilen kararda anne B.K’nin ifadelerinde çelişki olduğu öne sürülerek, mahkemede çocuklara olayı anlatması için hakim tarafından sorulan soruların da ‘yönlendirmeye bağlı’ sorular olduğu belirtildi. Daire, mağdur çocukların ilk aşamada söylemediği bazı ifadeleri daha sonra bahsetmesine de kararda yer verdi.

'TEK GÖRGÜ TANIĞI ÇOCUKLAR' DENİLDİ

Sanık M.A.K'nin tüm suçlamaları reddettiğine değinilen kararda, çocuklar dışında başka görgü tanıklarının olmadığı, kalabalık ortamlarda sanığın ailesi ve diğer aile bireyleriyle bir arada oldukları, fotoğraflarda çocukların gayet mutlu ve güler yüzlü oldukları, sanığın atılı cinsel istismar suçlarını işlediği yönünde aralarında evlilikleri boyunca sorunlar olduğu belirtilen ve mağdur çocukların velayeti konusunda M.A.K. ile aralarında çekişme ve husumet bulunan B.K.’nin ve mağdurların çelişkili ve hayatın olağan akışına aykırı beyanlarından başka delil bulunmamasına rağmen, beraat yerine mahkumiyet kararı verildiği ifadeleri yer aldı.

Daire, dosya kapsamında eksiklerin giderilip, davanın yeniden görülmesine hükmederek, sanığın tutuklu kaldığı süreyi gerekçe gösterip, tahliyesine karar verdi.