Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Naim Türköz'ün Coronavirus  testinin pozitif çıktığı ailesine bildirildi. Tedavi edilmeyen Türköz'ün, nefes almakta zorlandığı belirtildi. 

Konuya dair Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi, Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER), Van Barosu, Van-Hakkari Tabip Odası ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ortak yazılı açıklama yaptı.

Cezaevi yönetiminin Türköz’ün ailesini bilgilendirdiği aktarılan açıklamada, “Bugün ailesi ile yaptığı telefon görüşünde mahpus nefes alamadığını ve eklem ağrısından yürüyemediğini aktarmış, hastaneye götürülmediğini ifade etmiştir. Avukatlarca cezaevine yapılan ziyarette cezaevinin test sonuçlarından somut bilgi sahibi olmadığı tespit edilmiş, test sonuçları ve mahpusun durumunun ağırlaştığı bilgisi ile hastane sevkinin yapılması talebi idarecilere aktarılmıştır. Naim Türközü iç organ rahatsızlığı nedeniyle virüs için riskli grupta olup sağlık durumunun derhal tespiti ve hastane sevkinin yapılması gerekmektedir” denildi. (HABER MERKEZİ)