Ankara Sosyal Araştırmalar Vakfı( ANAR) coronavirus salgınıyla ilgili araştırmasına  göre katılımcıların yarısı gelir kaybına uğradığını söyledi. Virüs dışında en önemli sorun olarak ise yüzde 77,6 ile ekonomi geliyor.

Covid 19 Salgını Kamuoyu Algı ve Tutum Araştırması isimli anket, 9-18 tarihleri arasında, 26 ilde 2 bin 43 kişiyle yapıldı. Seçmen yaşına göre yapılan ankette salgınla ilgili sorular yer aldı.

Katılımcıların yüzde 50,3'ü salgına karşı kişisel tedbirlere "çok dikkat ediyorum", yüzde 46,4 ise "dikkat ediyorum" cevabını verdi. Salgına karşı tedbir olarak maske kullandığını söyleyenlerin oranı yüzde 75,6, tedbir olarak ellerini sabunla yıkadıklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 51,8 oldu.

YÜZDE 14 İŞİNİ KAYBETTİ, YÜZDE 50'NİN GELİRİ AZALDI

Ankete katılanlara salgından nasıl etkilendikleri sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 50,5'i "gelirim azaldı", yüzde 36,2'si "borçlarım arttı" cevabını verirken yüzde 14,9'u ise "işimi kaybettim" cevabını verdi. "Hiçbir şekilde etkilenmedim" diyenlerin oranı ise yüze 12 olarak kaydedildi.

HÜKÜMETİN BAŞARISI YÜZDE 73,7

Katılımcılara, "Cumhurbaşkanlığı ve hükûmetin Coronavirus salgınına yönelik uygulamalarını ne ölçüde başarılı buluyorsunuz?" sorusu yöneltildi. Uygulamaları değerlendiren katılımcıların yüzde 90,7'si "toplu faaliyetlerin kısıtlanması"nı en başarılı uygulama olarak gördü. İkinci sırada yüzde 87,9 ile "iller arası seyahat yasakları", üçüncü sırada ise yüzde 86,7 ile "65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı" sıralandı. Araştırmada, hükûmetin salgına yönelik başarı puanı, 100 üzerinden 73,7 olarak hesaplandı.

NORMALE 1 YIL SONRA DÖNERİZ

Gelecekle ilgili beklentilerine dair sorular yöneltilen katılımcılardan "kurumlara ve devlete güveniyorum" diyenlerin oranı yüzde 67,6 oldu. "Umutluyum" ifadesine katılanların oranı yüzde 67,4, "kaygılı ve endişeliyim" ifadesine katılanların oranı ise yüzde 43,3 olarak gerçekleşti. Yüzfe 37.5 normale dönüşün bir yıldan fazla sürmesini bekliyor

"Salgın sonrası ülkemizde ne kadar sürede her şey normale döner?" sorusuna, katılımcıların yüzde 37,5'i "bir yıldan fazla" cevabını verirken, yüzde 15,9 oranında "0-3 ay", yüzde 14,2 oranında ise "4-6 ay" yanıtı geldi.  

EN ÖNEMLİ SORUN EKONOMİ

Katılımcıların yüzde 77,6'sı "Size göre coronavirus salgını dışında ülkemizin en önemli sorunu nedir?" sorusuna "ekonomi" yanıtını verdi. İkinci sırada yüzde 3,7 oranıyla "terör/güvenlik", üçüncü sırada yüzde 2,7 oranıyla "hükûmet/yönetim" cevabı verildi.