Foto: Reuters


Slovakya, koronavirüs salgınında vaka sayısının hızlı bir şekilde artması üzerine Avrupa'da Avusturya’dan sonra tam kapanmaya giden ikinci ülke oldu.

Slovakya’da 90 gün için Olağanüstü Hal (OHAL) kararı alınırken, iki hafta boyunca “kapanma” ilan edildi. Buna göre, acil ve gerekli olmayan mağazaların dışında barlar ve lokantalar iki hafta süreyle kapalı tutulacak.

Slovakya, Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova, Covid-19 salgını yüzünden hastanelerde doluluk oranının aşırı yükseldiğini belirterek, kapanmanın gerekli olduğunu açıkladı.

Euronews’in aktardığı habere göre Slovakya’da vatandaşlar okula, işe veya aşı olmaya gitmenin dışında sadece gıda ve ilaç alabilmek için dışarı çıkabilecek. İşe gitmek isteyen ancak aşı olmayanların test sonucu veya Covid-19 geçirdiklerine dair belgeyi göstermeleri zorunlu tutulacak. 90 gün boyunca yaşadıkları ev dışında 6 kişiden fazla kişinin bir arada toplanmasına izin verilmeyecek.

SLOVAKYA’DA SALGIN VE AŞILAMADA SON DURUM

Covid-19 salgınına karşı diğer Avrupa ülkelerinden yardım olmayı gözden geçiren Slovakya, Avrupa’da en az aşı olan ülkeler arasında üçüncü sırada. Bu ülkede yaşayanların sadece yüzde 45’i iki doz aşı oldu.

Son dönemde vaka sayılarındaki ciddi artış yaşayan Slovakya'da 24 saatte 10 bin 315 yeni vaka belirlendi. Bugüne kadar 631 bin 738 vakanın tespit edildiği ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 71 artarak 14 bin 56'ya çıktı.

AVUSTURYA DA TAM KAPANMAYA GİTMİŞTİ

Avusturya da pazartesi günü kapanma ilan etmişti. Ülke, şubat ayından itibaren dünyada bir ilke imza atarak aşı olunmasını zorunlu hale getirmeyi planlıyor.