Coronavirus salgını sebebiyle dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 350 bini geçti. Virüsün bulaştığı insan sayısı da 107 milyon 400 binin üzerinde.

Bir yandan kısıtlamalar, diğer yandan aşı programlarıyla dünyada Coronavirus salgınıyla mücadele sürüyor.

ABD, dünyayı saran Coronavirus salgınında hem can kaybı hem de vaka sayısında ilk sırada. Bu ülkede Coronavirus sebebiyle ölenlerin sayısı 468 bini geçti. Vaka sayısı 27 milyon 187 binin üzerine çıktı.

Brezilya, salgında en fazla can kaybının meydana geldiği ikinci ülke. Bu ülkede de 233 bin 500’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Salgının bilançosunun giderek ağırlaştığı Meksika’da da ölenlerin sayısı 166 bin 700’ün üzerinde.

Vaka sayısının 10 milyon 900 bine yaklaştığı Hindistan’da da can kaybı 155 bini aştı.

MUTASYONLU VİRÜS UYARILARI ARTIYOR

Tüm dünya, son dönemde Coronavirus’ün mutasyona uğramış türlerine karşı alarmda. Mutasyonlu virüsün, daha hızlı bulaştığını ortaya koyan çalışmalara yenileri ekleniyor.  Uzmanlar, İngiltere kaynaklı mutasyonlu virüsün ABD’de yayılımının her 10 günde katlanarak arttığına dikkat çekiyor.

Kısıtlamalar ve uygulamaya konan aşı programlarıyla tüm dünya salgınla mücadele çabasında. Ancak bazı ülkelerde ise kısıtlamalara tepki de sürüyor.

İsrail polisi, Ultra-Ortodoks Yahudilerin Batı Kudüs’te kısıtlamalara karşı düzenlediği protesto gösterisine müdahale etti. 1 kişi gözaltına alındı.

Coronavirus’le mücadelede bir iyi haber ise Avrupa'dan geldi.

117 yaşına girmeye hazırlanan Fransız kadına geçen ay ortasında Coronavirus bulaştığı tespit edildi. Kaldığı huzurevinde izolasyona alınan Fransız kadın belirti göstermedi. Avrupa’daki en yaşlı insan, virüsü yendi.