Demirtaş'ın ilk romanı 'Leylan' çıkıyorArtı Gerçek

HDP'nin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ilk romanı 'Leylan' 22 Ocak'ta okuyucusuyla buluşuyor. Demirtaş romanını eşi Başak Demirtaş ve çocukları Delal ve Dılda Demirtaş’a ithaf etti.


Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Seher” ve “Devran” adlı öykülerinin ardından bu kez de “Leylan” adlı ilk romanıyla okuyucuyla buluşuyor.

Demirtaş'ın “Leylan” adlı ilk romanı Dipnot yayınevinden çıkarak 22 Ocak’ta raflardaki yerini alacak. Selahattin Demirtaş, romanını eşi Başak Demirtaş ile çocukları Delal ve Dılda Demirtaş’a ithaf etti.
 
İLK ROMANI
 
Demirtaş’ın ilk öykü kitabı olan “Seher” kısa sürede çok satanlar listesine girdi ve 14 dile çevrildi. Demirtaş bu kitabıyla Fransa’nın saygın Medicis Edebiyat Ödülleri’ne aday gösterildi. Eserin İngilizce tercümesi Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN International) tarafından 2018 yılında çeviri ödülünü aldı. Ayrıca Fransa’da Montluc Direniş ve Özgürlük Ödülü’ne layık görüldü. Demirtaş’ın ikinci öykü kitabı olan “Devran” ise bir çok kez tiyatro oyununa uyarlanırken, kısa sürede çok satanlar listesine girdi. Cezaevinde yazdığı son kitabı “Leylan” Demirtaş’ın ilk roman kitabı olma özelliği taşıyor.