Demirtaş'ın tahliye kararına yapılan itiraz reddedildiArtı Gerçek

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın Selahattin Demirtaş için verilen tahliye kararına yaptığı itirazı reddetti.


Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için verilen tahliye kararına yaptığı itirazı reddetti. Mahkeme, tahliye kararı veren 19. Ağır Ceza Mahkemsi kararının usül ve yasaya uygun olduğu belirtildi.

Demirtaş, Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce 'terör örgütü yöneticiliği', 'terör örgütü üyesi olmak', 'terör örgütü propagandası yapmak', 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet', 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik', 'halkı kanunlara uymamaya tahrik', 'suç işlemeye tahrik', 'suçu ve suçluyu övme' suçlamalrıyla tutuklu yargılanan ve hakkında 142 yıl hapis cezası istenen Selahattin Demirtaş hakkında geçtiğimiz günlerde tahliye kararı vermişti. 

Ancak Demirtaş daha önce İstanbul 26'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen kesinleşmiş 4 yıl 8 ay hapis cezası nedeniyle cezaevinden çıkamamıştı.

Savcı Mehmet Fatih Özdemir, Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği tahliye kararına  itirazda bulunmuş, itirazda Demirtaş'ın üzerine atılı 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçunun, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 100'üncü maddesinde yer alan 'anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlardan olduğu' belirtilmişti

Bu itiraz, Ankara 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce karara bağlandı. Mahkeme itirazın reddine karar verdi. Böylece Demirtaş hakkında verilen tahliye kararı kesinleşmiş oldu.

Tahliyeye itirazı reddeden mahkemenin kararı şöyle:

(HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER