Eşini 1995 yılında trafik kazasında kaybeden 4 çocuk babası Ziya Abay, emekli olduktan sonra Eskişehir'den memleketi Tunceli'nin Pertek ilçesine gelerek, Keban Baraj Gölü havzasının ortasında yaklaşık 80 dönüm büyüklüğündeki ağaç olmayan adayı keşfetti ve adayı meyve ağaçlarıyla yeşile döndürdü.

84 yaşındaki Abay, yaptığı bu çalışmayla bölge halkı tarafından İngiliz yazar Daniel Defoe'nun ünlü roman kahramanı Robinson Crusoe'a benzetilen ve böyle çağrılan Ziya Akay, yaşadığı adadan yola çıkarak 60 kilometre uzaklıktaki Dersim kent merkezine sağlık çalışanları ve kadına yönelik şiddeti kınamak için yürüdü.

Pertek ilçesinde olan adasından merkeze doğru yola çıkan ve ilerlemiş yaşına rağmen yaklaşık 60 kilometrelik mesafeyi 10 saatte kat eden Akay, "Bana 'Robinson Crusoe' diyorlar. Ben adada tek başıma yaşarım. Yol güzergahımdaki Pertek Devlet Hastanesi'nde sağlık çalışanlarıyla görüşüp, onlar için yürüdüğümü söyledim. Daha sonra polis ve askerlerle görüştüm, onların da aşı olması için yürüdüğümü belirttim. Kadınlara zulüm yapılmasın, her gün kalpleri ve dişleri kırılmasın. Ben de bu duruma tepki için yürüyorum. Annelerimizin ayağının altını öperim, onlar bir tanedir. Koronavirüs sürecinde 400 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi. Ben de onlar için yürüyorum" dedi. (DHA)