‘Devleti milyarlarca lira zarara uğratan yapı cumhurbaşkanı başdanışmanına kadar uzanıyor’Artı Gerçek

CHP’li vekil, ‘devlet içinde çeteleşme’ diye nitelediği skandalın cumhurbaşkanlığı başdanışmanına kadar uzadığını kaydederek, ‘Sorumluları ceza alana kadar mücadele edeceğiz' dedi.


ARTI GERÇEK - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mahir Polat, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yazılı bir soru önergesi vererek “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapan Oktay Saral hakkında herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?”  diye sordu.

CHP’li Milletvekili Polat “Ülkemiz gümrük kapılarında yaşanan güvenlik sorunları son zamanlarda basına yansımış ve kamuoyunda tepkilere neden olmuştur. Ağrı Gürbulak Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'nde ortaya çıkan kaçakçılık ve rüşvet trafiği ile devlet içinde çeteleşen gruplar tarafından devlet milyarlarca lira zarara uğratılmış, çeteleşen bu yapının Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanına kadar uzandığı konuşma kayıtlarında ortaya çıkmıştır” dedi.

‘HEPSİ KAYITLI’

“Gürbulak Gümrük Bölge Müdürü Osman Bölükbaşı Dara'dan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral; kardeşi Doğan Saral, Ünal Çelik, Halil Çebi ve Emre Görmez adlı kişiler aracılığıyla "taleplerde" bulunmuş olduğu kayıtlarda mevcuttur. Bu talepler arasında kendilerine yakın gümrük muhafaza memurlarının pasif görevden aktif göreve getirilmesi, gümrükten geçen TIR'ların çift plaka ile x-ray cihazına girmesi, TIR'larda bulunan çay, tekstil ve sigara gibi yüksek vergili eşyaların kabuk ve hurma gibi düşük vergili eşyalar olarak sallama denilen yöntemle kaydedilmesi, GTİP tespiti ve sayımı yapmadan tutanakların imzalanması gibi istekler yer almaktadır” ifadelerinin yer aldığı önerge şöyle devam etti: 

‘CUMHURBAŞKANLIĞI FORSU OLAN BELGEDE 70 BİN TL İSTENMİŞ’

 “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapan Oktay Saral'ın, defaatle Gümrük Bölge Müdürü Osman Bölükbaşı Dara'dan para istediği de kayıtlarda yer almaktadır. Oktay Saral, “Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Kur'an kursu yaptırırken kendi sponsorunuzu kendiniz bulun’ dedi.” diye ifade ederek, Kur'an kursu yaptırmak için 127.000 TL ve 72.000 TL para istediği kayıtlarda yer almaktadır. Ayrıca üzerinde Cumhurbaşkanlığı Forsu olan bir belgede kendi el yazısı ile 70.000 TL istediği ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olmanın verdiği güç ile gümrük kapılarında kendi çıkarları doğrultusunda personel tayin etme isteği de yer almaktadır.”

‘DEVLET İÇİNDE ÇETELEŞME…’

“Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapan Oktay Saral hakkında herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır? ” diye soran CHP’li vekil, önergesinde şunları kaydetti:

“Konuyu gündeme getirdiğim basın toplantısının ardından haftalar geçmesine rağmen adı geçen şahıslar hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmamıştır. Kamuoyu vicdanının rahatlatılması adına adı geçen şahıslar hakkında gerekli işlemlerin başlatılması gerekmektedir. Neye dayanarak bir devlet memurundan bu paralar talep edilmektedir? Devlet içinde ki çeteleşmelere asla müsaade etmeyeceğimiz gibi sorumlu olanlar gereken cezayı alana kadar da mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

BAĞLANTILI HABERLER