Elini eğitimin üzerinden çekmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı, salgını da tanımadı. Ayrılan aslan payına rağmen bütçesini aşan yüksek harcamalarla tartışmaların odağından düşmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eğitim alanındaki etkisi gittikçe arttırılıyor. Okullardaki yüz yüze eğitime ara verilmesine neden olan Covid-19 salgını da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cami buluşmalarına engel olmadı. Çok sayıda kentte okul çağındaki çocuklar, “Gençliğe Değer Projesi” adı altında çeşitli nedenlerle camilere toplandı. Coronavirus ile mücadele tedbirleri kapsamında eğitim dijital platformlara taşınırken Diyanet, bazı kentlerde yüz yüze etkinlikler gerçekleştirdi.

MÜFTÜ KATILDI

Birgün’ün haberine göre ülkenin hemen hemen her bölgesinde gerçekleştirilen etkinliklerden biri de Bolu’daki etkinlik oldu. Bolu Hacı Emin Efendi Camii’nde, Gerede İlçe Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğe 10’un üzerinde öğrenci katıldı. Yaşları 10 ila 15 arasında değişen ve “Gençliğe Değer Projesi” adı altında camide bir araya getirilen öğrencilere Diyanet’in, “Geçerken” isimli dergisi dağıtıldı.

‘HER DİN GÖREVLİMİZ EN AZ 10 GENCİMİZLE İLGİLENECEK’ HEDEFİ

Bolu’daki çalışmaların bir benzeri Zonguldak’ta da yapıldı. İl Müftülüğü, proje kapsamında her hafta farklı bir camide gençlerle buluşma kararı aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, “Her din görevlisi en az 10 gencimiz ile ilgilenecek” hedefi doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmalar için çocuklar yine, camilere taşındı.

‘GENÇLERE REHBERLİK’

Van’da gerçekleştirilen etkinlikler ise “Muhterem Diyanet İşleri Başkanımız Ali Erbaş hocamızın tensipleri ile başlatılan, ‘Gençliğe Değer Projesi’ kapsamında görevlilerimiz camilerde gençlere rehberlik etmeye devam ediyor” ifadesiyle duyuruldu. Proje kapsamında sohbet programları, kitap okuma halkaları ve “muhtelif kültürel etkinlikler” gerçekleştirildiği bildirildi. Programların, “Maske ve fiziki mesafe kurallarına dikkat edilerek” sürdürüldüğü kaydedildi.