Valilik ve Emniyet: Görüntüler üst arama sonrasıArtı Gerçek

Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü ortak bir açıklama yaptı.


Diyarbakır Valiiği ve İl Emniyet Müdürlüğü dün gözaltına alınan M.E.C'in işkence görüntülerinin ortaya çıkması üzerine ortak bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada işkence iddiası hakkında hiçbir bilgiden bahsedilmezken gözaltındaki M.E.C'in ağzındaki jiletle saldırdığı ve paylaşılan görüntünün ise üst arama sonrasında çekildiği iddia edildi. Ayrıca M.E.C'in elleri önden kelepçelendiği belirtilen açıklamada paylaşılan görüntü de arkadan ters kelepçe yaptığı görülüyor.

5 Nisan Mahallesi'nde dün açılan ateş sonucu polis Atakan Arslan’ın yaşamını yitirmesinin ardından bölgede başlayan operasyonlar sırasında polise ateş açtığı iddia edilen M.E.C adlı kişinin yanında oldukları ifade edilen 2 kişinin daha gözaltına alınmasının ardından işkence görüntüleri yayınlanmıştı.

Valiliğin ve emniyetin açıklaması şöyle:

Bazı sosyal medya hesaplarında ve internet haberlerinde, 30 Mayıs 2020 günü şehit olan meslektaşımız Polis Memuru Atakan ARSLAN'ı şehit eden M.E.C. isimli şahsın yakalanması sonrasına ait olduğu bildirilerek çeşitli görüntülerin paylaşıldığının görülmesi üzerine konu hakkında açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

Olayın faili M.E.C. isimli şahıs yakalandıktan sonra ilgili adli birime intikal ettirmek üzere elleri önden kelepçelenmek suretiyle ekip otosuna bindirilmiş, şüpheli şahsın araç hareket halinde iken ağzından çıkardığı jilet ile görevli personelimize saldırması ve tehdit etmesi üzerine görevlilerimizce artan oranda maddi kuvvet uygulanmak suretiyle bahse konu jilet muhafaza altına alınmıştır.
    
İlgili adli birime intikal ettirilen M.E.C. isimli şüpheli şahsın, ekip otosunda ağzından jilet çıkarmasıyla oluşan makul şüphe nedeniyle, kendisinin ve görevlilerimizin güvenliği sağlamak adına daha detaylı arama yapılacağı esnada direnmesi üzerine orantılı güç kullanılarak kıyafetleri çıkartılmış ve iç çamaşırının bel bölümündeki lastik kısmında bir adet jilet daha bulunmuştur. Gerçekleştirilen tüm işlemler ve adli inceleme yapmak üzere muhafaza altına alınan kesici aletler, yakalama, arama tutanağında yer almaktadır. 
    
Bazı sosyal medyada hesaplarında paylaşılan görüntü üst arama işlemi esnasında çekilmiş olup konu ile ilgili idari tahkikat, tespit edildikten hemen sonra başlatılmıştır. 
    
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

BAĞLANTILI HABERLER