Rıfat DOĞAN


ARTI GERÇEK - BOTAŞ'ın doğalgaz hattı projesi kapsamında 'yeşil örtü sıyırması' adı verilen yöntemle yapılan çalışma sırasında Burhaniye ve Edremit'te çok sayıda zeytin ağacı kökünden söküldü. Sökülen ağaçları tüccarlar satın alıyor.

VEMAK adında yüklenici bir firmanın Balıkesir'de doğalgaz hattı döşemek için 'yeşil örtü sıyırması' adı verilen yöntemle yaptığı çalışma sırasında yaşı 200 ile 300 yıl arasında değişen zeytinliklerin bir bölümü kökünden söküldü, bir bölümü ise büyük zarar gördü. Burhaniye, Edremit ve Havran ilçesine bağlı Kalabak ve Tepeoba köylerinde çalışma devam ediyor.

'DOĞALGAZ HATTI ZEYTİNLİKLERİ KATLEDEREK GELİYOR'

Edremit Tarım İlçe Müdürlüğü'nün verdiği rakamlara göre 537 zeytin ağacı işaretlenip devrildi.

Edremit Çevre Platformu (EDÇEP) Sözcüsü Kubilay Öztürk, Artı Gerçek'e yaptığı açıklamada éEdremit Körfezi'ne doğalgaz geliyor ama zeytin ağaçlarını katlederek geliyor. Oysa, iyi bir planlamayla bütün ağaçları kurtarmak mümkündü.200-300 yaşındaki kendi değerlerimizi kökünden kopartıp kenara atıyoruz ne yazık ki" dedi. Öztürk "BOTAŞ hattı yüklenicisi VEMAK adlı şirketin, Edremit'e girdiğinden bu yana Yaylaönü Köyü çevresinde devirip bir kenara attığı yüzlerce zeytin ağacı, yere serilmiş vaziyette bekliyor" ifadelerini kullandı.

KÖYLÜLER YARDIM BEKLİYOR

Öztürk, köylünün bunları kendi imkanlarıyla nakledip, yeni yerlerine dikmeye güçlerinin yetmediğini ve Edremit Belediyesi'nden, tıpkı Havran'da olduğu gibi yardımcı olmasını beklediklerini söyledi.

Öztürk, havanın soğuk olması nedeniyle gece don olayı yaşanması halinde kesilmiş zeytin ağaçlarının canlı kalma şansları olmadığını belirterek, ağaçların bir an önce toprakla buluşturulması gerektiğini ifade etti. Öztürk ayrıca konuyla ilgili Havran Çevre Platformu (HAVÇEP) ve EDÇEP olarak Edremit Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş'ı önceki gün16.00'da makamında ziyaret ettiklerini belirterek, "Durumu kendisine özetledik ve dün için söz aldık. Belediye'nin göndereceği iş makinesi, bugün Yaylaönü Muhtarı Sezgin Aktürk'e ulaşarak, yardım bekleyen köylülere ulaşacak. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz" dedi.

ZEYTİN AĞACININ FİYATI DÜŞTÜ

Zeytin ağacı çok zedelenen ve taşıyacak yeri olmayan köylünün ağacını satmak zorunda kaldığını belirten Öztürk, "Zeytin ağacının tonu 350 TL'ydi, şimdi bu fiyat 200 TL'ye düştü" dedi.

Edindiğimiz bilgile göre Edremit Belediyesi’nden bir makinenin çalışmaya başladığı ve devrilen zeytin ağaçlarını başka bir noktaya nakletti.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Havran Çevre Platformu (HAVÇEP), bölgedeki çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek 60 kadar asırlık zeytin ağacının başka bir bölgeye dikildiğini aktardı.