Doğu Karadeniz'de yılan paniğiArtı Gerçek

Trabzon'da ölüme de neden olan zehirli yılanlar bu kez Artvin'de görüldü. 3 metrelik yılan, Ardanuç ilçesinde korku ve paniğe neden oldu.


Trabzon'un Dernekpazarı ilçesinde öğretmen Recep Ali Düzenli, önceki gün bahçesinde çay toplarken yılan ısırması sonucu hayatını kaybetti.

3 METRELİK YILANLAR ORMANLIK ALANDA GÖRÜLDÜ

Yörede ilk kez görülen yılan ısırmasında bir kişi hayatını kaybederken, yılanlar Trabzon’un ardından bu kez Artvin’de görülmeye başlandı. Artvin’in Ardanuç ilçesi Cevizli köyünde 3 metrelik yılan ormanlık alanda görüldü. Köyün ormanlık arazisinde sürüsünü otlatan Mutlu Demirci, bir anda ortaya çıkan yılanı görünce tedirgin olduğunu söyledi. Bu bölge daha önce bu kadar büyük yılan görmediğini ifade eden Demirci, "İlk gördüğümde çok korktum daha sonra uzaklaşmaya başlayınca video çekmeye karar verdim. Kısa süre videoya aldım daha sonra süzülüp gitti. Yanına bile yaklaşamadım" ifadelerini kullandı. Daha önceki yılların Mayıs aylarında da Trabzon, Artvin ve Giresun'da, zehirli yılan paniği yaşanmıştı. Özellikle çay hasadı dönemlerinde çoğaldığı tespit edilen zehirli yılanların havaların ısınmasıyla daha da çoğalmasından endişe ediliyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde aralarında dünyanın en zehirli yılanı olarak bilinen Hopa engereğinin de yer aldığı çok sayıda endemik yılan türününe yönelik kaçakçılık faaliyetlerinin de arttığı belirtiliyor. (DHA)

 

BAĞLANTILI HABERLER