Tokat'ta yerel yayın yapan "Anadolu'nun Sesi Tokat" sitesinde yer alan habere göre, Tokat'ın  Almus ilçesine bağlı Arısu köyü Eskici Mahallesinde rahatsızlanan bir kadın ambulans ile hastaneye kaldırıldı.

Hastanın İstanbul'da yaşayan oğlu annesinin sağlık durumunu öğrenmek için aradığı hastanede bir doktor hangi köyden olduklarını öğrenmek için Almus'un köylerini gösteren bir harita gönderdi. Hasta yakınına gönderilen bu haritada Alevilerin yaşadığı köylerin yanına kırmızı harflerle ''Alevi'' yazıldığı görüldü. Haritada Sağlık Bakanlığı'nın logosunun bulunması da dikkat çekti

Tokat İl Sağlık Müdürlüğü ise,bakanlığın böyle bir haritası olmadığını açıkladı.

DOKTOR HAKKINDA SORUŞTURMA

Tokat İl Sağlık Müdürlüğü, açıklama yaparak haritanın doktor tarafından hazırlandığını ve hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Bazı internet sitelerinde yer alan "Sağlık Bakanlığı logolu haritada Aleviler fişlendi" başlıklı haberler üzerine bu açıklamaya gerek görülmüştür" denildi.

Söz konusu açıklamada, "Tokat Almus Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli bir hekimin, merkezde asılı olan Almus ve köylerini gösteren haritanın fotoğrafını çektiği ve şahsi telefonundaki bu fotoğraf üzerinde değişiklikler yaptığı anlaşılmıştır. Hekim, beyanında Almus ilçesinin kültürünü ve köylerin eski isimlerini öğrenebilmek için haritada bu değişiklileri yaptığını ifade etmiştir. Haberlerde iddia edildiğinin aksine, müdürlüğümüzde ya da bağlı sağlık tesislerimizde böyle bir harita bulunmamaktadır İlgili personel hakkında müdürlüğümüzce idari soruşturma başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi. (Halk TV)