ARTI GERÇEK - Sabah saatleri itibariyle dolar ve eurodaki kademeli artış giderek yükseliyor. 

Doların değerinin düştüğü bir dönemde Türkiye'de ülkeye has sebeplerden dolayı doların değeri yükselirken kur kendini 7 seviyesinin üstüne atarak iki aydır durduğu 6,85 seviyesini terk etti. 

Swap faizlerinin tekrar normale dönmesiyle TL'deki değer kaybı hızlandı. Londra swap piyasasında TL'nin gecelik faizi salı günü yüzde 1,050'nin üzerine çıkmasının ardından dün normal seviyelere geriledi. Offshore piyasalarda TL'nin gecelik faizi yüzde 11,7 civarında seyrediyor. Ancak yarından öbür güne faiz yüzde 46,5 seviyesinde.

Sabah saatlerinde 7,10'lu seviyelere kadar yükselen dolar, öğlen saatlerinde 7,24'lü seviyeleri gördü. Euro ise 8,61 seviyelerinden işlem görüyor. Dolar kurundaki günlük yükseliş yüzde 2,75 olurken, euroda da yükseliş yüzde 2,91 oldu.

TL'DEKİ OYNAKLIK GÖSTERGELERİ SON ÜÇ AYIN EN YÜKSEĞİNDE

TL'nin bir haftalık öngörülen oynaklık göstergeleri liranın değer kaybının ardından son üç ayın en yüksek seviyesine çıktı. Fenics'in açıkladığı verilere göre TL'nin bir haftalık göstergesi 12 Mayıs'tan beri en yüksek seviyesini görerek yüzde 17,5'e yükseldi. Lira'nın bir aylık göstergesi de mayıstan beri en yüksek seviyeyi görerek 7,75'e çıktı.

Borsa İstanbul'da da kayıplar yüzde 3'ü geçti.

Dolar gibi rezerv paralara olan güvenin azalması altının ons fiyatını 2000 doların üzerine taşırken çeyrek altının fiyatı 800 TL'ye yaklaşıyor. Altın fiyatları Türkiye'de rekor üstüne rekor kırarken Cumhuriyet altını 3,117 liraya, gram altın 465 liraya, çeyrek altın da 784 liraya, gümüşün gram fiyatı da 6,30 liraya kadar yükseldi.

Önceki dün Londra’daki swap (döviz takası) faizlerinin astronomik seviyelere çıkmasıyla birlikte dolar/TL 7 seviyesinin altına çekilmiş hatta bazı yabancı bankalar yerli bankalara ödeyecek TL bile bulmakta zorlanmış bunun üzerine Borsa İstanbul’da hisse satmışlardı. BIST 100 endeksi bu adımların etkisiyle önceki gün yüzde 3’ün üzerinde kayıp vermişti.

ÜNLÜ & Co bilgi notunda, Londra swap piyasasına sunulan TL likiditesinin azalmasına paralel olarak swap faizlerinde yaşanan keskin yükselişin önceki gün dolar/TL'nin 6,90'ın altını test etmesini sağladığı belirtilmişti.

Ancak swap faizlerindeki yükselişin TL'ye ilk etapta değer kazandırabilecek olsa da bu tip fiyat hareketlerinin sağlıklı olmayacağı için kısa vadede volatilitenin devam edebileceğini göz önünde bulundurmak gerektiği belirtilen açıklamada, “Kaldı ki, dünkü geri çekilmenin kalıcı olamaması da bu görüşümüzü destekler nitelikte. Öte yandan enflasyon ise temmuz ayında yüzde 0,85'lik piyasa beklentisinin altında yüzde 0,58 artış gösterdi. Böylece 12 aylık TÜFE yüzde 12,62 seviyesinden yüzde 11,76'ya gerilemiş oldu” ifadeleri kullanılmıştı.

ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Altın, doların iç karartıcı ABD istihdam verisinin etkisiyle değer kaybetmesine, Coronavirus salgınına yönelik endişelerin altına olan talebi artırmasının da eklenmesiyle dün rekor seviyeye yükseldi.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün 2,055 dolar ile tarihi rekor seviyeye yükseldikten sonra 2,042 dolar seviyesinden işlem görüyor. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,4 yükselerek 2.056 dolar seviyesinde bulunuyor.

Altın fiyatları, rekor seviyeye ulaştıktan sonra, yatırımcıların dikkatlerini potansiyel yeni teşviklere, karışık gelen ABD verilerine ve koronavirüs aşısına ilişkin umut verici gelişmelere çevirmesi sonrası sakin bir seyir izledi.

ABD'de Demokratlar, pandemi destek paketi konusunda haftanın sonu olarak belirlenen son tarihe kadar anlaşmaya varılması için Cumhuriyetçilerin daha fazla taviz vermesi gerektiğini söylüyorlar. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD ekonomisinin açıkça daha fazla mali desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

ABD'de ADP Research Institute'un açıkladığı verilere göre, özel sektör istihdamındaki artışlar temmuzda yavaşladı. Bu durum, Coronavirus pandemisindeki artışın işgücü piyasasını ve ekonomik toparlanmayı olumsuz etkilediğini işaret ediyor. ABD'de hizmet sektörü temmuz ayında Şubat 2019'dan bu yana en hızlı genişlemesini gerçekleştirdi.

ALTIN NEDEN YÜKSELİYOR?

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk dün, altın fiyatlarında yaşanan yükselişle ilgili değerlendirmelerde bulunmuştu.

Lübnan'da yaşanan patlamanın o bölgede bir stratejik gerginlik oluşturacağı beklentisini artıracağını söyleyen Yıldırımtürk, “Bilinen nedenlere ek olarak bugünkü yükselişte Lübnan'da yaşanan patlamanın da etkisi var. Dün akşam sadece altın yükseldi. Bu da stratejiik gerilim ve Lübnan kaynaklı. Bunun yanında ABD Senatosu'nda görüşülecek olan 1 trilyon dolarlık yeni destek paketi de ons altın fiyatlarının yükselmesine neden oluyor” demişti.

PETROL FİYATLARI YATAY SEYREDİYOR

ABD ham petrol stoklarının beklenenden az olması ile dün son beş ayın zirvelerini gören petrol fiyatları, artan koronavirüs vakalarının talep üzerinde etkisi olacağı endişeleriyle çoğunlukla yatay seyretti.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 0,2 değer kazanarak 45,25 dolar seviyesine yükseldi. ABD hafif ham petrolü yüzde 0,1 değer kaybederek 42,16 dolar seviyesine geriledi.