İsrail'de Yamina Partisi lideri aşırı sağcı Naftali Bennett'in Yesh Atid lideri Yair Lapid ile koalisyon kurmayı kabul etmesi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) basınında geniş yer buldu. New York Times, kurulması beklenen koalisyonun her an bozulabileceğini yazdı. Haberde Bennett'in "Tanrı izin verirse böylece ülkenin kontrolsüzce yuvarlanmasını durdurabilir ve İsrail'i tekrar İsrail yapabiliriz" ifadelerine yer verildi.

İngiltere basınında Coronavirus'ün (Covid-19) Hindistan varyantıyla ortaya çıkan üçüncü dalga endişesine yer verildi. The Guardian, İngiltere'deki bilim insanlarının, üçüncü bir Covid-19 dalgasının başlamış olabileceği konusunda kabineyi uyardığını ve ülkedeki tüm karantina kısıtlamalarını üç hafta içinde kaldırma planlarına şüpheyle yaklaştıklarını yazdı.

ABD ve İngiltere'de bugün öne çıkan haberlerden bazıları şöyle:

NEW YORK TIMES: İSRAİL'DE HER AN BOZULABİLECEK KOALİSYON

İsrail'de Yamina Partisi lideri aşırı sağcı Naftali Bennett'in Yesh Atid lideri Yair Lapid ile koalisyon kurmayı kabul etmesinin ardından ülkedeki siyasal belirsizliğin sona ermesi ihtimali New York Times'ın manşetinde yer aldı. "Her an bozulabilecek koalisyon İsrail'e yeni bir yönetim getirebilir" başlıklı haberde koalisyonun kurulması halinde Binyamin Netanyahu'nun 12 yıllık başbakanlık döneminin sona ereceği vurgulandı.

Bennett, yaptığı açıklamada, "Netanyahu artık sağcı bir hükümet kurmaya çalışmıyor çünkü böyle bir ihtimal olmadığını çok iyi biliyor. Arkadaşım Yair Lapid ile ulusal birlik hükümeti kurmak için her şeyi yapacağım" dedi.

Bennett "Tanrı izin verirse böylece ülkenin kontrolsüzce yuvarlanmasını durdurabilir ve İsrail'i tekrar İsrail yapabiliriz" diye konuştu.

Lapid'in çarşamba gününe kadar koalisyon hükümeti üzerinde görüşmeleri tamamlayıp uzlaşma sağlaması gerekiyor.

WASHINGTON POST: DEMOKRATLAR OYLAMAYI TERK ETTİ

Teksas'ta Demokratların Temsilciler Meclisi’nde ABD’deki en kısıtlayıcı oylama tasarılarından birinin gece yarısından önce geçmesini engellemek için grev yaptı.

Demokratlar dışarı çıkınca Cumhuriyetçiler oturumu ertelemek zorunda kaldı ve oylama yapılamadı.

Demokratların tepki gösterdiği tasarı oy kullanma saatlerini azaltacak, anket gözlemcilerini güçlendirecek ve halihazırda ülkenin en katı oylama yasalarından birine sahip olan Teksas’ta oy kullanma imkanını daha da kısıtlayacak önlemler öngörüyor.

Cumhuriyetçi Vali Greg Abbott, milletvekillerine özel bir oturum için eyalet kongresine geri dönme emri vereceğini duyurdu. Ancak vali, bunun ne zaman olacağını söylemedi.

Demokrat meclis üyesi Carl Sherman, “Uzun yıllardır demokrasimize daha fazla insanın katılmasını istediğimizi söyledik. Ve görünüşe göre durum böyle değil” dedi.

THE GUARDIAN: BİLİM İNSANLARI 3. DALGAYA KARŞI UYARDI

The Guardian, İngiltere'deki bilim insanlarının, üçüncü bir Covid-19 dalgasının başlamış olabileceği konusunda kabineyi uyardığını ve ülkedeki tüm karantina kısıtlamalarını üç hafta içinde kaldırma planlarına şüpheyle yaklaştıklarını yazdı.


Gazete, uzmanların Covid-19 kaynaklı hastaneye yatışlarda olası bir artışın, Covid dışı vakalardaki yığılma nedeniyle ülkedeki sağlık sistemini zorlayacağı yönünde uyarıda bulunduğunu belirtti.

THE TIMES: HEDEF 50 YAŞ ÜSTÜ HERKESİ AŞILAMAK

The Times İngiltere hükümetinin, karantina kısıtlamalarının kaldırılmasının kontrolden çıkmasını önlemek için, 50 yaşın üzerindeki herkese 21 Haziran'a kadar ikinci Covid-19 aşısını vurmayı hedeflediğini yazdı.

İngiltere'de nüfusun yüzde 58.5'i ilk doz aşısını yaptırmış, yüzde 37.2 ise iki dozu birden yaptırmış durumda.

Bilimsel danışmanlar ve halk sağlığı uzmanları, Covid-19 kısıtlamalarını kaldırmanın riski hakkında uyarıda bulunurken İngiltere Aşı Bakanı Nadhim Zahawi durumu “aşı ile virüs arasında bir yarış” olarak nitelendirdi.