“Adil yargılanma” talebiyle 5 Nisan Avukatlar Günü’nden bu yana ölüm orucunda olan tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın tahliye edilmemesine tepkiler sürüyor.

Meslektaşları Ünsal ve Timtik için eylemlerini sürdürürken, Adli Tıp Kurumu’nun ‘cezaevinde kalamazlar’ raporuna rağmen tahliye edilmeyerek hastaneye götürülen iki avukat için, baro başkanlarından da tepkiler geliyor.


Şanlıurfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın serbest bırakılmasını istedi. “Onları bırakın bizi alın” diyen Öncel, “Baro başkanı olarak ben hazırım” ifadelerini kullandı.

Ölüm orucundaki avukatlar hakkında tahliye talebi reddedilirken, Urfa Baro Başkanı Öncel, mahkemenin kararını da “Engizisyon mahkemelerinden farkınız kalmadı” şeklinde eleştirdi.

Öncel, mesajında şöyle yazdı:

“Engisizyon mahkemelerinden farkınız kalmadı artık, bizleri alın onların yerine, baro başkanı olarak ben hazırım #EbruVeAytacYasasın”

ANKARA BAROSU: BU ÜLKENİN VİCDANINDA KARA BİR LEKE OLARAK KALACAK

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan da tutuklu avukatların tahliye edilmemesine tepki göstererek, “Ebru ve Aytaç’ın cezaevi koşullarında yaşayamayacağının tıbbi olarak kabülü, hukuki olarak tahliye kararıyla sonlanmadığı müddetçe adil yargılanma talebinin görmezden gelinmesi bu ülkenin vicdanında kara bir leke olarak kalacak. #ZorlaMüdahaleDeğilTahliye” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Çağdaş Hukukçular Derneği’ne (ÇHD) ilişkin davada 20 Mart 2019’daki duruşmada kararını açıklayan mahkeme, avukatlara 18 yıl 9 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında hapis cezalarına hükmetmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi de Ekim 2019’da itirazları reddederek dosyayı Yargıtay’a göndermişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, ÇHD davasında verilen 159 yıldan fazla cezanın, avukat Barkın Timtik’e verilen ceza hariç onanması yönünde görüş bildirdi.

Tebliğnamede sadece, TCK'nın 314/1 maddesi uyarınca "örgüt kurmak ve yönetmek" suçundan 18 yıl 9 ay hapse mahkum edilen avukat Barkın Timtik’in cezasının bozulması, onun da diğer avukatlar gibi “örgüt üyeliğinden” cezalandırılması gerektiği ifade edildi.

Savcılığın tebliğnamesi Yargıtay 16. Ceza Dairesine gönderildi.

Derneğin yöneticilerinden avukat Ebru Timtik ile ÇHD üyesi avukat Aytaç Ünsal adil yargılanma hakkı için ölüm orucuna başlamıştı.

(HABER MERKEZİ)