Foto: AP


Güney Amerika ülkesi Ekvador'da, cezaevinde tutulan çete mensupları arasında çıkan silahlı çatışmada ölü sayısı 68’e yükseldi. Çatışma nedeniyle 25 kişi de yaralandı. Dinamit gibi patlayıcıların da kullanıldığı çatışmanın 8 saat sürdüğü açıklandı.

Ülkenin güneybatısındaki Guayaquil kentine bağlı Litoral Hapishanesi'nde tutulan rakip çete mensupları arasından dün bölge paylaşımı nedeniyle çatışma çıktığı bildirilmişti.


Uyuşturucu çeteleri arasından başlayan çatışmada cezaevinin savaş alanına çevrildiği kaydedildi.

Euronews’in haberine göre polis, saldırganların rakip çete mensuplarına ulaşabilmek için dinamit patlatarak duvar yıkmaya çalıştığını açıkladı. Yine çatışma esnasında yakılan yataklardan çıkan dumanla rakip çete mensupları etkisi hale getirilmeye çalışıldığı, internete düşen videolarda bazıları yanmış çok sayıda cesedin yerde olduğu görüldü.

SAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Cezaevindeki olaylarla ilgili kısa bir açıklama yapan savcılık, çatışmalarda 68 kişinin öldüğünü 25 kişinin de yaralandığını duyurdu.

OHAL İLAN EDİLMİŞTİ

Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, 31 Eylül'de düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki tüm hapishanelerde 60 günlüğüne "olağanüstü hal" ilan edildiğini duyurmuştu.

EKVADOR’DA CEZAEVİ SORUNU

Yaklaşık 38 bin tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Ekvador cezaevlerinde, çeteler arasında çıkan olaylar zaman zaman isyanla sonuçlanıyor.

Ülkede 24 Şubat'ta 3 şehirde aynı anda çıkan isyanlarda da 80 mahkum hayatını kaybetmişti.

İki ayrı cezaevinde 23 Temmuz'da mahkumlar arasında çıkan çatışmada 21 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

En son 29 Eylül'de cezaevinde çeteler arasındaki çatışmada 118 mahkum hayatını kaybetmiş, 80 kişi de yaralanmıştı.