'Elinde döviz olan eyvah eyvah diyor olabilir'Artı Gerçek

Bakan Albayrak, 'Türkiye güçlü performansıyla yine birilerini üzmeye devam edecek. Fed kararları sonrası elinde döviz olan 'eyvah eyvah' diyor olabilir' dedi.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, OYDER (Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği) tarafından düzenlenen Otomotiv Kongresi'nde konuştu. Bakan Albayrak, "Fed kararı sonrası elinde döviz olan 'eyvah eyvah' diyor olabilir" dedi. Albayrak "Ekonomimiz bir toparlanma ve dengelenme dönemine girdi, tüm ekonomik göstergeler bunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Dün akşam Fed kararıyla yüzde 1'in üzerinde düşen dolar/TL yeni güne artışla başladı. Fed'in dün akşamki faiz kararı öncesi 5.47 seviyelerinde seyreden kur 5.40'lara kadar geriledi ancak burada tutunamayarak yönünü yukarı çevirdi. 

ABD Merkez Bankası 2019'da faiz artırım beklentilerini düşürürken büyüme beklentilerini de aşağı yönlü revize etti. Faiz artışında sabırlı olunacağı söylemi yinelendi. 

 Bakan Albayrak'ın açıklamaları şöyle:

- Tarihi bir dönemden geçiyoruz. Cumhurbaşkanlığı sistemi her geçen gün kendini geliştirerek yoluna devam ediyor. Ekonomimiz bir toparlanma ve dengelenme dönemine girdi tüm ekonomik göstergeler bunu gösteriyor.

- Fed kararları sonrası elinde döviz olan 'eyvah eyvah' diyor olabilir. 2015 te Rusya'nın maruz kaldığı döviz atağı 3 yılda atlatıldı, biz bunu daha kısa sürede atlattık.

- Türkiye güçlü performansı ile birilerini üzmeye devam edecek. İlk çeyrek sonunda büyüme yaşanması şaşırtıcı olmayacaktır. İyileşme süreci yaşıyoruz, özellikle iç talepte bu görülüyor. Mali disiplinden ödün vermeyeceğiz. Cari açıktaki dengelenme hiçbir dönem bu kadar güçlü olmamıştı. Türkiye tüm bu süreçlerde yaşadığı imtihanlardan daha da güçlenerek yoluna devam edecek.

- İthalat düşüyor, ihracat yükseliyor karşılama oranı yüzde 50'lerden yüzde 80'lere çıktı. Yaza doğru turizmin etkisiyle de yılın ikinci yarısında enflasyonda tek haneleri göreceğiz. Konutta toparlanma başladı, faizler yüzde 1'in altına düştükçe daha da toparlanacak.

- KDV uyuşmazlığında son noktaya geldik, imzaları tamamladık, Külliye az önce imzaladı, hayırlı olsun. Külliye'den de onay geldi be bu konu çözüme kavuştu.

- Türkiye betan yaptı, ne yaptı falan diyenler var. Türkiye bölgesinin en büyük altyapı yatırımlarını gerçekleştirdik, bu sayede New York'ta çekmeyen telefon Türkiye'de sorunsuz çekiyor.

- Batacak denen THY dünyanın rekor kar ile dünya basınına manşet oldu. 

- Konutta mart itibarıyla günlük takip ettiğim rakamlar çok güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor.

 KDV uyuşmazlığında son noktaya geldik, imzaları tamamladık, Külliye az önce imzaladı, hayırlı olsun.Külliye'den de onay geldi be bu konu çözüme kavuştu.

- Türkiye beton yaptı, ne yaptı falan diyenler var. Türkiye bölgesinin en büyük altyapı yatırımlarını gerçekleştirdik, bu sayede New York'ta çekmeyen telefon Türkiye'de sorunsuz çekiyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

 

BAĞLANTILI HABERLER