Erdoğan havalimanında konuştu: Libya Konferansı'nın bugün düzenlenmesi düşündürücü

19.01.2020 10:39    Güncelleme: 19.01.2020 12:18

Berlin'de yapılacak Libya Konferansı öncesi Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya'daki gelişmelerin konuşulacağı konferasa gitmek için Atatürk Havalimanı'nda bulunduğu esnada basın toplantısı düzenledi. Erdoğan'ın Berlin'e gitmeden önceki açıklamasında Libya'ya Türkiye müdahalesi için, 'Türkiye barışın anahtarı olmuştur' dedi

Erdoğan konuşmasına İdlib'te pazar yerinde yapılan bombalı saldırı ile ilgili sözleriyle başladı. Erdoğan, "Pazar yerine yapılan saldırı sonucu 19 İdlibli kardeşimiz şehit oldu. ülkemize yönelik göç hareketi başladı." dedi. Erdoğan, "Rejimin vahşetine bir dur demenin vakti geldi." ifadelerini kullandı. 

'ZİRVENİN BUGÜN DÜZENLENİYOR OLMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR'

Erdoğan'ın açıklamalarından belirli noktalar ise şöyle:

"DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerinin Libya’da yeniden zemin kazandığını görüyoruz.Saldırılar tüm Akdeniz havzasını tehdit eder hale gelmiştir.Darbeci Hafter’in saldırıları karşısında uluslararası toplum maalesef gereken tepkiyi göstermemiştir. Bu zirvenin ancak bugün düzenleniyor olması elbette düşündürücüdür. Meşru Libya hükümetiyle iki mutabakat muhtırasıyla işbirliğimizi perçinledik. Türkiye Libya’da barışın anahtarı olmuştur. Libya’da sükunet sayın Putin ile yaptığımız ateşkes çağrısıyla sağlanmıştır.

Ülkemiz Libya’nın geleceğine sahip çıkmıştır.Berlin kongresini önemli bir adım olarak görüyoruz. Yeniden filizlenen umutlar kan ve kaos tüccarlarının ihtiraslarına kurban edilmemelidir. Libya ile beraber aciliyet kesbeden bir diğer husus da İdlib’teki durumdur. Pazar yerine yapılan saldırı sonucu 19 İdlibli kardeşimiz şehit oldu. Ülkemize yönelik göç hareketi başladı. Rejimin vahşetine bir dur demenin vakti geldi.

'YUNANİSTAN RAHATSIZLIK İÇİNDE'

Yunanistan Almanya’ya davet edilmediği için ciddi bir rahatsızlık içinde. Libya ve Türkiye arasında yapılan anlaşma Yunanistan’ı malum çıldırtmıştı. Bunu ardından da rövanşist anlayışla bunu nasıl geri alırız çabasına girdi.

'HAFTER'İN KIYMETİ HARBİYESİ YOK'

Hafter’in bir kıymeti harbiyesi yok. Tuttu Hafter’i Yunanistan’a davet etti. Bu görüşmeleri yaptılar hiçbir kıymeti yok. Hafter Almanya’ya geldiğinde orada neler söyleyecek hepsini orada görme imkanımız olacak."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce tahliye edilen sonra tekrar tutuklanan alınan eski Korgeneral Metin İyidil hakkında verilen yargı kararlarını da değerlendirdi.

Erdoğan, bir gazetecinin "FETÖ" yargılamalarındaki çelişkili kararlara ilişkin sorduğu soruya şunları söyledi:

"Bu yargı camiamız için gerçekten çok çok üzücü bir adım olmuştur. İlginç olan şey şu bunların hepsinin talimatlarını da verdik kararı veren kişilerin de FETÖ’cü olması bu işin nerelere vardığını gösteriyor bu işin arkasında ne gibi oyunlar olabileceğini de gösteriyor. Ama bir gerçek var ki hak en sonunda yerini buluyor. Müebbet hapse mahkum olmuş birini hemen beraat ettirme ve tahliyesini verme gibi bir yola bir mahkeme nasıl gidiyor. Bu anlaşılır bir şey değil. Sağ olsun adalet bakanlığımız ve savcılarımız bu noktada adımlarını attılar. İçişleri bakanlığı ile birlikte operasyonla yakaladılar."