Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan başkanlığında toplanan AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), toplantısı sonrası açıklama yapan parti sözcüsü Ömer Çelik, Erdoğan’ın  15 termik santral bacalarına filtre takılmasını 2,5 yıl erteleyen düzenlemeyi veto ettiğini açıkladı.

ERDOĞAN İLK KEZ VETO HAKKINI KULLANDI

Başta çevre örgütleri olmak üzere kamuoyunun tepkisine neden olan yasa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk kez veto hakkını kullanmasına neden oldu.

Veto kararının ardından Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Verilen sürenin, yatırımcı şirketler bakımından hem finansal, hem teknik gereklilikleri karşılama konusunda yeterli olduğu açıktır" denilerek santrallere 7 yıl süre tanındığı hatırlatıldı. İnsan sağlığı ve çevrenin korunmasının devletin anayasal görevi olduğunun da belirtildiği açıklamada şu ifadelereyer verildi:

'YENİDEN DEĞERLENDİRİLMESİNDE FAYDA GÖRÜLMEKTEDİR'

"Ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması zarureti, insan sağlığı ve çevrenin korunması amacının önüne geçmemelidir. Günümüz şartlarında çevre kirliliğine yol açmadan, özellikle hava, su ve toprak kalitesini bozmadan da enerji üretiminin gerçekleştirilmesi mümkündür. Hal böyle iken, evvelce elektrik üretim şirketlerine tanınan ve esasen yeni mevzuata uyum sağlama ihtiyacından kaynaklanan yaklaşık 7 yıllık geçiş süresi uyum için yeterli olmasına rağmen, incelenen Kanunla bu sürenin nihayetinde 2,5 yıl kadar daha uzatılması Devletin insan sağlığı ve çevreyi koruma ödevi ile bağdaşmayacaktır. Devletin bu meseleye hem yatırımcıyı hem vatandaşını koruyacak bir anlayışla yaklaşması, düzenlemeleri buna göre gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu sebeple, incelenen Kanunun 50’nci maddesinin yeniden değerlendirilmesinde fayda görülmektedir."

(HABER MERKEZİ)