Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesindeki Kürt sorununun "Yalan ve hayal" ürünü olduğunu öne sürerek, “Türkiye’nin baskısı nedeniyle kuzeye yerleştiler, biz de onları Suriye’de misafir ettik” dedi.

Rusya Devlet Televizyonu Rossiya 24'e konuşan Esad'ın Suriyeli Kürtlerle ilgili değerlerlendirmelerini Erbil merkezli Rûdaw TV aktardı. 

Rojava'daki Kürtlere vatandaşlık hakkı tanıdıklarını söyleyen Esad'a, Kürtlerle gelecek planlarının ne olduğu soruldu. Esad bu soruya, “Suriye’nin kuzeyindeki Kürt siyasi gruplarıyla iletişim halindeyiz, ancak sorun şu içlerinde bazı gruplar ABD’nin himayesinde çalışıyorlar. Kuşkusuz hepsi değil çünkü birçok grup ve aşiret devleti destekledi. Ancak bazı gruplar seslerini ulaştıramıyor. Bölgeyi ABD ile çalışan o küçük grup yönetiyor” diye yanıt verdi.

Kürtlerin İdlib sahasında Türkiye'ye karşı savaşması gerektiğini savunan Esad şunları söyledi:

“Kürt meselesi diyorlar, Suriye’de Kürt meselesi diye bir şey yoktur. Nedeni de çok açık. Bazı Kürtler hayatları boyunca Suriye’de yaşamıştır. Suriye’nin kuzeyinde (Rojava’da) yaşayan Kürtler geçtiğimiz yüz yılda Türkiye’nin baskıları sonucu kuzeye yerleşmişlerdir, biz de onları misafir olarak ağırladık. Kürt, Ermeni ve diğer farklı gruplarda Suriye’ye yerleşti. O zaman hiç sorunları yoktu. Örneğin Suriye sorunu Ermeni sorunu diye bir şey yok. Aynı zamanda farklı bileşenler de ülkede bulunuyor. Bizim onlarla sorunumuz yok, neden Kürtlerle olsun? Ayrımcı fikirleri olan gruplarla sorunumuz var. Özellikle de seksenli yıllardan itibaren. Ancak Türkiye onları öldürmeye ve bastırmaya başlayınca biz de onların buraya gelmelerine izin verdik ve mücadelelerine karşı çıkmadık. Suriye’de vatandaşlık hakkına sahip oldular, aslen Suriyeli değiller. Biz Kürtlere karşı o kadar olumlu yaklaşırken neden bunun adına ‘Kürt meselesi’ deniliyor? Bence bu terim doğru değildir bu bir hayal ve yalanın ürünüdür.

'KÜRTLERİN ULUSAL BİR TAVRI OLMALI'

Asıl sorun şurada: Onlar ABD ile hareket ediyorlar. ABD işgalcidir ve bizim topraklarımızı işgal ediyor. ABD Suriye’nin petrolünü çalıyor, onları hırsızdır. İki taraf arasında durmaması gerekiyor, bir taraf yasaları savunuyor diğer taraf ise yasaya karşı çıkıyor. Aynı anda hem polisle hem hırsızla birlikte olamazsın. Binlerce kez de oturup konuşsak bunlarla bir sonuca varmayız. Biz de onlar kendilerini bir taraf ilan edene dek ulusal bir tutum sergileyene dek bu şekilde devam edeceğiz. Bu tutum da ABD, Türkiye ve diğer bütün işgalcilere karşı çıkmakla olur. Türkiye de ABD de işgalcidir. Kendilerinden istediğimiz çok açık bir talep ve istektir. Ulusal bir tavırları olmalı.”

Esad, “Askeri açıdan şu anki öncelikli hedefimiz İdlib. (Cumhurbaşkanı) Erdoğan’ın buraya tüm güçlerini sevk ettiği ortada, elbette ki bunu Amerikalıların talimatıyla yaptı. Bu konuda hiç şüphe yok, zira İdlib’i kurtardıktan sonraki hedefimiz, doğu bölgelerini kurtarmak olacak. Ben birçok kez İdlib’in askeri açıdan bir ön tutunma noktası olduğunu söylemiştim ve onlar, kurtarılmasına engel olmak için tüm güçlerini kullandılar, amaçları bizim doğuya ilerleyemememizdi. Ancak paralelinde, doğu bölgelerde savaşmamak için oradaki insanlarla temas halindeyiz. Amerikan işgali onlarda hoşnutsuzluk, öfke ve kızgınlığa neden oluyor” dedi.

'KÜRT GRUPLAR NEDEN BİR MERMİ SIKMADI'

Sunucunun “İdlib’teki olaylara dikkatlice baktığınızda Kürtlerin baş düşmanı Türkiye’nin olduğu görülecektir. Bu kapsamda Kürtlerle barış zemini hazırlanabilir mi? Bu sorunun yanıtını size bırakıyorum, cevaplamak istemezseniz inisiyatif sizde’ diyerek yöneltiği soruya Esad şöyle yanıt verdi:

“Tam aksine bu çok mantıklı bir soru. Türkiye işgalcilerine karşı duran ve devamlı açıklamalarda bulunan Kürt grupları neden Türkiye bölgeye geldiğinde bir mermi bile sıkmadı? Çünkü ABD Türkiye’nin girmesine müsaade ediyor. Sınırları belli değil, sınırlardan nasıl çıkacaklarını bilmiyorlar. Hangi esaslar üzerinden kendileriyle anlaşacağız? Yaptıkları açıklamalar üzerinden mi yoksa eylemlerinden mi? Biz eylemler üzerinden anlaşmak istiyoruz. Onlar açıklamalarında Türkiye’ye karşı olduklarını dile getirdi. Ancak eylem olarak herhangi bir adım atılmadı. Onlar ABD ile Türkiye arasında olmak istiyorlar. Türkiye’ye karşı çıkan tek güç Suriye hükümeti ve diğer farklı bileşenlerdir, her gün şehit veriyorlar. Bu husus dışında hiçbir şekilde onlarla farklı hususta anlaşmayacağız. Türkiye’ye karşı sizinle anlaşacağız diyorlarsa ben hazırım, savaşçılarını getirsinler vatanı ve toprağımızı birlikte aynı cephede koruyalım”. (HABER MERKEZİ)