Myanmar'da fiili liderken 1 Şubat askeri darbesiyle gözaltına alınan Aung San Suu Çii, ilk kez askeri mahkemede yüz yüze duruşmaya çıkarıldı. Eski liderin askeri cunta tarafından kapatılan partisi Ulusal Demokrasi Birliği'nin (NLD) "halk için kurulduğu ve dolayısıyla halk var oldukça var olacağını" söylediği aktarıldı.

Askeri cuntanın yönetime dönmesi nedeniyle 4 aydır protestolara sahne olan Myanmar'da devrik siyasi lider Aung San Suu Çii, ilk kez yüz yüze duruşmaya çıkarıldı ve duruşma öncesi avukatlarıyla yarım saat görüştürüldü. 

Önceki duruşmalara güvenlik gerekçeleri nedeniyle telekonferans yoluyla katılan Suu Çii ile ilk kez görüşen avukatları, kadın liderin sağlığının yerinde gözüktüğü dile getirdi..

Askeri cuntanın protestoları çok kanlı şekilde bastırmasına atıfla Suu Çii'nin "halkına sağlık dilediğini" aktaran avukatları, kadın liderin partisi "NLD'nin halk için kurulduğu, dolayısıyla halk var oldukça var olacağını" söylediğini belirtti.

Askeri cuntanın kasımdaki seçimlerde hile yaptığı gerekçesiyle darbe düzenlediği NLD, 21 Mayıs'ta askeri cunta tarafından feshedildi. Cunta tarafından atanmış Birlik Seçim Komisyonu Başkanı U Thein Soe, cuma günü yaptığı açıklamada, seçimleri kazanmak için yasaları çiğneyen NLD'yi feshetmek zorunda olduklarını savundu. Emekli general Soe, "Partiyi feshetmek zorundayız, seçimlere hile karıştırarak vatana ihanet edenleri cezalandırmak zorundayız" dedi. 

Partinin diğer önde gelen isimleriyle birlikte 1 Şubat'tan beri gözaltında tutulan Suu Çii, rüşvet, zimmetine para geçirmek, ithalat ve ihracat yasalarını ihlal etmek, elektronik cihaz kaçakçılığı, ulusal afet yönetimi kanununa uymamak ve  Devlet Sırları Yasası’nı ihlal etmek gibi bir dizi suçlamayla karşı karşıya. Hakkındaki suçlamalar onaylanırsa 26 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Myanmar'ı bağımsızlık sonrası dönemin çoğunda yöneten askeri cuntanın geri dönüşüne karşı hemen her gün ülke çapında protestolar düzenleniyor. İnsan hakları örgütlerine göre güvenlik güçleri en az 818 protestocuyu öldürdü. Resmi veriler ise yaklaşık 300 protestocu ve 50 polisin öldüğü yönünde. (HABER MERKEZİ)