ETHA'ya polis baskını: 7 kişi gözaltına alındıArtı Gerçek

Etkin Haber Ajansı'na polis baskını gerçekleştirildi. Saatlerce süren aramada çalışanların telefonlarına el konuldu. Savcı 4 günlük gözaltı kararı verdi.


Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) yapılan polis baskınında 6'sı gazeteci 7 kişi gözaltına alındı. Aynı anlarda ajansın internet sitesi BTK tarafından erişime engellendi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından Etkin Haber Ajansı (ETHA) bürosuna yapılan baskını ve aramalar sona erdi. Atılım Gazetesi’nin eki olan İstanbul Sokakta Gazetesi hakkında alınan toplatma kararına dair mahkeme kararı doğrultusunda yapıldığı belirtilen aramalar 3 saat sürdü. 

Aramanın ardından editörler İsminaz Temel, Deniz Bakır ve Serdal Işık ile ajans çalışanı Mehmet Acettin, muhabir Havva Cuştan ve Ozan Sarı gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Müdürlüğü’ne götürüldü. İçeride aramaların sürdüğü esnada ajansın yayın yaptığı internet adresi de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından erişime engellendi.

Ajans’ın Twitter hesabından yapılan paylaşımlarda şu bilgiler verildi: 

“Ajansımızda polis araması tamamlandı. Öğrenebildiğimiz kadarıyla editörlerimiz İsminaz Temel, Deniz Bakır ve Serdal Işık ile ajans çalışanımız Mehmet Acettin gözaltına alınarak TEM'e götürüldü.

Muhabirlerimiz Havva Çuştan, Ozancan Sarı ile Ceylan Yayınları çalışanı Gülçin Aykul'un da gözaltına alındığı öğrenildi.

Avukatlarımızın verdiği bilgiye göre Atılım Gazetesi'nin eki olan İstanbul Sokakta Gazetesi gerekçe gösterilerek gözaltına alınan çalışanlarımız hakkında savcılığın 4 günlük gözaltı süresi kararı verdiği öğrenildi. Çalışanlarımız sağlık kontrolünün ardından TEM'e götürelecek.

Yapılan baskın sırasında ajansımızın internet sitesi http://etha10.com 'da erişime kapatıldı. Erişim engelleriyle sürekli yayını durdurulmaya çalışan internet sitemizin server'ı, polislerin arama yaptığı sıra erişime kapatıldı.

Büromuza gerçekleştirilen polis baskınında ajansımıza ait 11 bilgisayar kasası, 3 harddisk, 7 dizüstü bilgisayar, 5 kamera, ajansımıza ve çalışanlara ait cep telefonları ile flaşdisklere el konuldu. Arama sırasında çalışma alanları dağıtıldı.

Polis baskınında web sayfamızın sunucusuna ve bilgisayarlarımıza el konulduğu için web sayfamıza yarın sabaha kadar haber girişi gerçekleştiremiyoruz.” (MA)

BAĞLANTILI HABERLER