Evrensel'e yayınladığı 'tekzip'ten 41 bin lira para cezasıArtı Gerçek

Evrensel Gazetesi'ne 'tekzip metninin usulüne uygun yayınlamadığı' iddiasıyla 41 bin 660 TL para cezası verildi.


Evrensel Gazetesi Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cem Şimşek hakkında Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesinde 'hakaret' ve 'tekzip yayınlamamak' suçlamalarıyla açılan davada karar açıklandı. 'Albayrak, işçilere saldırı programının sinyalini verdi' başlıklı haberin konu olduğu davada mahkeme 'hakaret' suçlaması için beraat kararı verirken, tekzip metninin usulüne uygun yayınlanmadığını iddia ederek 41 bin 660 TL para cezasına hükmetti. Para cezası için istinaf mahkemesine itirazda bulunulacak.

Evrensel'de yer alan habere göre duruşmada Berat Albayrak'ın vekili söz alarak tekzip metninin usulüne uygun yayınlanmadığını iddia etti. Gönderdikleri tekzip metninin 'Evrensel gazetesinin Sayın Berat Albayrak'ın gerçek dışı haberine cevabımızdır' başlığı taşıdığı ve yayınlanan metnin başlığının ise 'Tekziptir' olduğunu söyleyerek ceza verilmesi gerektiğini savundu.

Evrensel Gazetesi avukatı Devrim Avcı ise bugüne kadar uygulanan usulün tüm tekzip metinlerinin 'Tekziptir' başlığı ile yayınlanması olduğunu ve metnin usulüne uygun yayınlandığını vurguladı.

Duruşmada söz alarak 'hakaret' suçlamasına ilişkin konuşan Evrensel Gazetesi Avukatı Gamze Gökoğlu ise haberde Bakan Berat Albayrak ve İktisatçı Murat Birdal'ın açıklamalarına yer verildiğine dikkat çekti. Haberin basın özgürlüğü kapsamında olduğuna dikkat çeken Gökoğlu, hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığını söyledi.

Mahkeme 'hakaret' suçlaması için beraat kararı verirken, tekzip metninin usulüne uygun yayınlanmadığı grekçesiyle 41 bin 660 TL para cezasına hükmetti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi politikalarıyla ilgili açıklamaları üzerine Doç. Dr. Murat Birdal'ın görüşlerine yer verilen 'Albayrak işçilere saldırı programının sinyalini verdi' başlıklı haber nedeniyle kişisel hiçbir değerlendirme yer almamasına rağmen 'hakaret' iddiasıyla Evrensel'e tekzip yollamıştı. Mahkeme kararı üzerine tekzip metninin yayımlanmasına rağmen Albayrak, tekzip metninin yayınlanmaması ve hakaret iddiasıyla yeni bir dava daha açmıştı.