Konya’da 31 Mayıs’ta eylem yaparak yol kapatan çiftçilere kamu davası açıldı. Çiftçiler kuraklık nedeniyle mahsullerinin kuruması nedeniyle su ihtiyaçlarının karşılanmasını talep etmişlerdi.

Cumhuriyet Savcılığı, Konya-Adana kara yolunu trafiğe kapatan çiftçilerin kamu davası açmak için ifadesini aldı.

Köylerine kanallardan su getirilmeyen Karatay ilçesine bağlı İsmil, Sakyatan, Hayıroğlu, Ovakavağı, Karakaya, Göçü ve Yarma Mahallesi çiftçileri 31 Mayıs tarihinde Konya-Adana kara yolunu traktörleriyle trafiğe kapatmıştı…

Yaptıkları eylemde AKP Konya Milletvekili Gülay Samancı'yı istifaya davet eden çiftçiler, “Oturduğun yerden maaş almakla bu işler olmuyor. Burada çiftçi yanmış. Kuşlar kurtlar susuz. Ben sabah kuyumdan kuşlara ve köpeklere su veriyorum. Ovakavağı Köyünde doğup büyüdüm ve burada gömüleceğim. Biz topraksız yapamayız. Konya AKP Milletvekili  Samancı'nın istifa etmesi lazım. Bu ovanın kaderiyle bir vekil oynayamaz. Gülay Samancı bize 15-20 bin metreküp su vermiyor” ifadelerini kullanmıştı.

‘ÇİFTÇİYE KORKU SALIP, GÖZDAĞI VERİLMEK İSTENİYOR’

Sözcü’den Müslüm Evci’nin haberine göre 250'inin üzerinde çiftçinin ifadeye çağrıldığını ifade eden Karatay Ziraat Odası'nın eski başkanı Lütfi Topbaş, açılacak olan kamu davası ile çiftçiye gözdağı verilmek istendiğini söyledi.

“O gün çiftçinin yaptığı eylemde ben de vardım” diyen Topbaş, “Ben eylemde bir konuşma yaparak hem Konya Valimize hem de siyasilere çağrıda bulunarak, yanımıza gelerek çiftçileri dinlemesini söyledim. Sonra yanımıza Kaymakam bey geldi ve siyasilerin de bizimle görüşmeye geleceğini söylediler. Biz de bu sözün ardından eylemi sonlandırdık” şeklinde konuştu.

Jandarma tarafından ifadeye çağrıldığını söyleyen Topbaş, “Burada açılacak olan kamu davası ile çiftçiye korku salıp, gözdağı verilmek isteniyor. Çiftçi demokratik hakkını kullanıp, elbette hakkını arayacak.

Siyasiler susuyor, STK'lar sahip çıkmıyorsa çiftçi de burada demokratik hakkını kullanır. Eğer burada çiftçilere bir ceza verilirse bu önümüzdeki yılların çok daha korkutucu olacağını gösterir. Korku üzerine kurulan bir sistem inşa ediliyor anlamına gelir” diye konuştu.

‘HERKES SUSSUN İSTİYORLAR’

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ise şöyle konuştu:

“Başından beri Konya Ovası'nın en temel sorunun su olduğunu her yerde haykırdık ama iktidar her işinde olduğu gibi maalesef buna da kulaklarını tıkadı. Bu yıl yaşanan kuraklıkta zaten zor durumda olan çiftçinin ekinleri tarlada kurudu. Çiftçi de sesini duyurmak için demokratik bir şekilde hakkını aradı.

Biz de o süreçte çiftçimizin yanındaydık ve eylemden sonra yanlarına giderek sorunlarını dinledim. İktidardan kimse çiftçilerin sorunlarıyla ilgili görüşmeye bile gitmedi. Şimdi bu çiftçilerimize kamu davası açılacak. Ülkede kimse haklı bir talebi dile getirmesin, herkes sussun istiyorlar. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Çiftçimizin daima yanında durduk, yanlarında mücadelelerine destek vermeye devam edeceğiz.”