Rekabet Kurulu, WhatsApp'ın gizlilik politikalarıyla ilgili güncellemesinin ardından Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma başlattı. Verilerinin paylaşılması zorunluluğu da durduruldu.

Çevrimiçi mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 4 Ocak’ta ‘gizlilik ilkesi’ni güncellemişti. Güncellemeyle, önemli kişisel bilgilerin Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre verildi. Bu kuralın AB ülkeleri için geçerli olmadığı açıklandı. Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp kullanımına devam etmesi için belirlenen tarihe kadar güncellenen koşullara onay vermesi gerektiği belirtildi.

WhatsApp'ın tepki toplayan kararının arından Rekabet Kurulu, WhatsApp ve Facebook hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma başlattı. Soruşturma sonunda WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğu durduruldu.

Rekabet Kurulu, yaptığı açıklamada, güncellemenin daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içerdiğini belirtti. Açıklamada, şöyle denildi:

“Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir." (HABER MERKEZİ)