Fransa seçimlerinde yerel saatle 20.00 itibaeriyle oy verme işlemi tamamlandı. Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci tur oylamasında resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 58,2’ini alan Emmanuel Macron ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi. Aşırı sağın adayı Marine Le Pen aldığı yüzde 41,8’lik oyla seçimi ikinci kez kaybetti.

LE PEN OYLARINI ARTIRDI

2017 yılına göre oylarını yaklaşık 8 puan artıran aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi adayı Marine Le Pen yüzde 41,8 oranında oy alarak ikinci kez seçimlerden yenilgiyle çıktı. 

2017’deki seçimlerde Macron 66,1 oranında oy alırken, Marine Le Pen’e yüzde 33,9 oy çıkmıştı.

Seçime katılmayanların oranı yüzde 28,2 olarak belirlendi. Bu, 1969'dan bu yana en yüksek oran olarak kaydedildi. Seçime katılım oranı yüzde 71,8 oldu.

MACRON'DAN ZAFER KONUŞMASI

Marine Le Pen karşısında yüzde 58,2 oranında oy alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron, zafer konuşmasını Eyfel Kulesi’inin karşısındaki Champs-de-Mars’ta yaptı.

Konvoy eşliğinde Eyfel Kulesi’nin önüne gelen Macron, eşi Brigitte Macron ile elele tutuşarak kendilerini takip eden çocuk ve gençlerden oluşan grubun önünde yürüyerek konuşma alanına geldi. Seçim kampanyası sırasında yeni projesinin kalbinde gençlerin olduğunu sık sık tekrarlayan Macron’un genç çocuklarla birlikte zafer konuşmasını yapmak üzere yürümesi güçlü bir sembol olarak nitelendirildi. 

Champs-de-Mars alanında toplanan onbinlerce kişinin arasında yürüyerek kürsüye çıkan Emmanuel Macron dakikalarca alkışlandı.

Konuşmasına başladıktan sonra uzun uzun Fransızlara teşekkür eden Macron’un sözleri sık sık « Başkan Macron » sloganıyla kesildi.

« Daha bağımsız bir ülke, daha güçlü bir Avrupa için, Fransa’yı daha ekolojik bir ülke yapma yolundaki projelerimizi onaylayarak bizi yeniden seçen Fransız halkına teşekkür ederim. » şeklinde konuşan Macron « Bizi seçmekle kalmadınız, aynı zamanda aşırı sağa engel olmayı başardınız. Teşekkürler. » dedi. 

Konuşmasına « Madame Le Pen’e oy verenlerin hayal kırıklığını anlıyorum bu akşam. » sözleriyle devam ederken yükselen ıslık seslerine tepki gösteren Macron, « Hayır, ıslıklamayın. En başından beri bunu sizden istemedim Bu akşamdan itibaren, herkesin başkanıyım » dedi. 

Bu akşamdan itibaren bir kampın adayı olmayı bir kenara bıraktığını ve artık herkesin başkanı olduğunu söyleyen Macron, « Herkesin hakkına saygı duyan, kadın-erkek eşitliğini gözeten doğru bir toplum yaratma çabalarımızı sürdüreceğiz. » dedi. 

Macron, « Yeni görevimiz, geride bıraktığımız 5 yılın devamı değil, gençliğimiz ve gelecek nesilerimiz için bilinçli hareket edeceğimiz yepyeni bir sayfa açıyoruz » ifadelerini kullandıktan sonra Fransız halkın tekrar teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

Macron’un konuşmasından sonra alanda bulunan onbinlerce kişi Fransa’nın Ulusal Marşı « La Marseillaise » söyledi.

İKİNCİ KEZ GÖREVE SEÇİLEN ÜÇÜNCÜ CUMHURBAŞKANI

44 yaşındaki Macron, ikinci kez bu göreve seçilen üçüncü cumhurbaşkanı olacak. Daha önce François Mitterrand ve Jacques Chirac iki dönem cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştı. İçişleri Bakanlığının oy sayımına ilişkin verileri gelecek saatlerde açıklamaya başlamasıyla Macron'un galibiyetinin gece saatlerinde resmen netleşmesi bekleniyor. Yasal resmi sonuçlar ise Anayasa Konseyi tarafından 27 Nisan'da açıklanacak.