Türkiye dahil 110 ülkede hizmet veren araç kiralama şirketi Sixt, hackerların bir sonraki kurbanı oldu. Siber saldırıya uğrayan şirket, sistemdeki aksaklıkların bir süre daha devam edebileceğini duyurdu.

Siber saldırı haberlerinin artmasıyla birlikte neredeyse tüm sektörlerden benzer haberler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde de saldırılardan nasibini alan son şirketlerden biri de Arapça dil desteğiyle Türkiye'de paket servis sunmaya başlayan Paketman olmuştu. 

Ülkemizde ve tüm dünyada şirketlere internet güvenliği hizmeti sunan Cloudflare da siber saldırılarla daha sık karşılaşmaya başladıklarını ve geçtiğimiz günlerde şimdiye kadar karşılaştıkları en büyük siber saldırının önlendiğini açıkladı. Her ne kadar bu saldırıların birçoğu önceden fark ediliyor ve daha az kayıpla atlatılıyor olsa da durum her zaman böyle olmuyor. Almanya merkezli araç kiralama devi ve aynı zamanda ülkemizde de Galatasaray'ın forma sponsoru olan Sixt de benzer bir siber saldırıya uğradı ve sistemlerinde büyük aksaklıklar meydana geldi. 

Merkezi Almanya’da olmasına rağmen Sixt, ülkemizde dahil toplamda 110’dan fazla ülkede 2000’den fazla bayiisi olan bir araç kiralama şirketi. Ancak şirketi bugün gündeme getiren ise uğradıkları siber saldırı oldu. Sixt tarafından yapılan açıklamayla siber saldırıya uğradıkları doğrulandı. Saldırı, şirketin altyapısındaki bazı düzensizliklerle kendini göstermeye başladı. Kısa bir sürede fark edilerek müdahale edilmiş olmasına rağmen Sixt müşterileri bu durumdan oldukça fazla etkilendi.