Grup Yorum'un ölüm orucundaki üyeleri: Ölmek değil yaşamak, şarkılarımızı yeniden söylemek istiyoruzArtı Gerçek

Yasaklanan ve üyeleri tutuklanan Grup Yorum'un başlattığı ölüm orucu 254'üncü gününü geride bırakırken ev hapsi verilen İbrahim Gökçek Artı TV'ye yaşadıklarını anlattı.


ARTI GERÇEK - Grup Yorum'un yasaklara ve tutuklamalara karşı ölüm orucundaki üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek'in sağlık durumları hakkında Artı TV'de yayınlanan 'Musa Özuğurlu ile Medya Kritik' programına bağlanan Helin Bölek'in annesi Aygül Bilgi, 254 güne ulaşan ölüm orucunda iki isminde kritik aşamada olduklarını söyledi:

'GELDİKLERİ AŞAMA ÖLÜME ÇOK YAKIN BİR SINIR DEMEK'

"Helin Belek, ölüm orucunun 251'inci, İbrahim Gökçek 254'üncü gününde. Doktorlar kontrollerini yaptıklarında bize kritik aşamada oldukları yönünde bilgi veriyorlar. Bu da ölüme çok yakın bir sınır demek. Bunu bir anne olarak söylemek zor ama halkımızın daha duyarlı olması için daha çok bilgilendirmek zorundayız."

GÖKÇEK'İ KONTROL EDEN POLİSLER: TAM SOSYAL MEDYADA GÖRDÜĞÜMÜZ GİBİ  

Hukuki açıdan bundan sonraki aşamaya değinen Aygül Bilgi, bugün tamamı sanatçılardan oluşan bir dayanışma etkinliği yapılacağını ancak sanatçı Ekrem Ataer'in paylaştığı sosyal medya mesajından, Barış Manço Kültür Merkezi'nde yapılacak etkinliğin kaymakamlık kararıyla yasaklandığını söyledi. Ölüm orucundayken 'cezaevinde kalamaz' raporuyla ev hapsine mahkum edilen İbrahim Gökçek'in yaşadıklarını da anlatan Aygül Bilgili, İbrahim Gökçek'e kelepçe takmak isteyen görevlilerin itiraz üzerine camdan Gökçek'in kaldığı odayı kontrol ederken, 'Tam sosyal medyada gördüğümüz gibi' dediklerini söyledi:

"Ev hapsi cezasıyla dışarı çıkan İbrahim Gökçek'e kelepçe takmak istediler. Zaten ambulansla getirilen ve ölüm orucunun 250'inci gününde olan bir kişinin kaçma şüphesi olmadığından kelepçe takılmasının bir mantığı yok diye izin vermedik. Avukatlarımıza haber verdik. Avukatlarımız gelip gerekli görüşmeleri yaptı. Zaten verilmiş bir karar yokmuş. Sadece 'ev hapsi' denilmiş ama tebliğ edimemiş. Daha bir gün önce tahliye edilmişken hemen ertesinde gelip kritik aşamada bir insana kelepçe takılmasına avukatlarımız itiraz ettiler. Avukatların itirazı üzerine evin içine camdan bakıp İbrah,im Gökçek'i görmek istediklerini söylediler. İçeri bakıp gördüklerinde 'Tamam' dediler, 'tam sosyal medyada gördüğümüz gibi' diyip gittiler."

'SANATIMIZ YAPMAK İÇİN ÖLÜM ORUCU YAPMAK ZORUNDA KALMASAYDIK'

Helin Bölek'in annesi Aygül Bilgi'nin ardından Artı TV'ye yaşadıklarını telefonla anlatmaya çalışan İbrahim Gökçek "Biz ölmek değil yaşamak istiyoruz, şarkılarımızı yeniden söylemek istiyoruz" derken kritik aşamada olan sağlık durumu sesinden de anlaşılıyordu:

"Sanatçılara bunları yaşatıyorlar, bize yaşattıkları kabul eilecek bir şey değildi. Sanatımızı yapmak için ölüm orucu yapmak zorunda kalmasaydık. Ruhi Su'nun sanatçıları bunu da göze aldı ama biz sıl olarak bunları yaşamasaydık, şarkılar yapsaydıki konserler örgütleseydik, mitinglere gidip şarkılar söyleseydik bunlarla uğraşsaydık ama şimdi bakın ölüm orucundayız. Biz ölmek değil yaşamak istiyoruz, şarkılarımızı yeniden söylemek istiyoruz. Eskiden yaptığımız ne varsa yeniden yapmak istiyoruz. Yapacağımıza da inanıyoruz."

GRUP YORUMLA DAYANIŞAMAK DA YASAKLANDI

İstanbul Avcılar'daki Barış Manço Kültür Merkezi'nde yapılacak etkinliğin kaymakamlık kararıyla yasaklanmasının ardından bir yasak da Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN Türkiye, Sanatçılar Girişimi ve Sanat Meclisi'nin bu akşam düzenlemek istediği konser, kaymakamlık tarafından 'Grup Yorum’la dayanışma amacı taşıyor' gerekçesiyle yasaklandı. Türkiye Yazarlar Sendikası, konserin yasaklanmasına ilişkin saat 14.00 Beşiktaş’ta bulunan Genel Merkezlerinde basın toplantısı düzenleyecek.

BAĞLANTILI HABERLER