Hasankeyf'e girişler kapatıldıArtı Gerçek

Hasankeyf'i Batman'a bağlayan köprüde su seviyesinin kemerleri aşması nedeniyle emniyet kente yaya ve araç trafiğine izin vermiyor.


Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılmak istenen 12 bin yıllık antik kent Hasankeyf'e kara yolu ile bağlantı kesilirken, kente girişlerin de bundan sonra sadece tekne veya botlarla yapılabileceği belirtildi.

Dicle Nehri üzerine kurulan Ilısu Barajı'nda resmi açıklamalara göre su kotu, 78 metreyi aştı. Son yağışlar nedeniyle sular hızla yükselirken şu ana kadar en az 50 köy tamamen sulara gömüldü. Bir çok köy ve mezranın yarısı ise sular altında kaldı. Ekili arazilerin dahi sulara gömüldüğü 12 bin yıllık tarihi kent Hasankeyf'te, baraj suları kenti Batman'a bağlayan köprünün büyük çoğunluğu sular altında kaldı. Köprünün sular altında kalmasına az bir süre kalırken yetkililerin yaptığı açıklamalara göre bugün itibariyle araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

KÖY YOLLARI KAPANDI

Hasankeyf'in Dicle Vadisi ve Urganlı (Zahora), Kılıç (Zeriye), Suçeken (Şikefta) köyleri ile bağlantıyı sağlayan eski asfalt yol su altında kaldı. Köylüler ara yollar ile ana yolla bağlantıyı sağlıyor. Suların yükselmesi nedeniyle Kılıç ile Urganlı Köyü'nün de bir kaç gün içinde kendi aralarındaki bağlantıları, yolun su altında kalacağından kesilecek. Baraj sularının Suçeken Köyü’nü aşıp Asma Köprü civarına kadar giderken, köprünün yakın dönemde sulara gömüleceği bekleniyor.

HASANKEYF'E GİRİŞLERE İZİN YOK

Suların hızla yükseldiği antik kente her şeye rağmen ziyaretler devam ederken kent tamamen boşaltıldı. Kentte daha önce ev verilmeyen ve mağdur edilen kimi ailelere ise kira yardımları yapıldı ve yerleşke tamamen boşaltıldı. Dün akşam saatlerinden itibaren Hasankeyf'i Batman'a bağlayan köprüde su seviyesinin kemerlerini aşması nedeniyle araç ve yaya trafiği için tehlike arz etmeye başladı. Emniyet yaşanan tehlike nedeniyle kente yaya ve araç trafiğine izin vermiyor. Eski yerleşkeye geçişlere bölgede yaşayan yurttaşların son eşyalarını almak için geçmesine izin veriliyor.

Tarihi kale kısmında biten liman inşaatının yanı sıra yeni yerleşkede bulunan arkeopark alanında ise diğer liman inşaatı devam ediyor. Liman inşaatının bitmesi ile kente ulaşım ise sadece tekne ve botlarla yapılacak. (MA)

BAĞLANTILI HABERLER