HDP Diyarbakır il binasına baskın: Çok sayıda gözaltıArtı Gerçek

Polis Leyla Güven’e destek için açlık grevine başlayan 25 kadını gözaltına aldı.ARTI GERÇEK - Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistlerinin, 33 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'e destek için 3 günlük açlık grevi eylemi başlattığı HDP Diyarbakır il binasına polis baskın düzenledi. Aralarında 80 yaşındaki bir kadının da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

BİNA ABLUKAYA ALINDI

Baskın sırasında HDP Diyarbakır il binası önüne çok sayıda TOMA ve zırhlı araç sevk edildi. İl binasının etrafını çevik kuvvet ekipleri sardı. Çevik kuvvet ekipleri açlık grevinin yapıldığı Vedat Aydın Konferans salonuna baskın düzenledi.

25 KADIN GÖZALTINA ALINDI

İl binası içinde açlık grevinde olan TJA aktivistlerini gözaltına almak isteyen polis ile HDP'liler arasında tartışma yaşandı. Polisin baskınına tepki gösteren HDP'liler, "Suç işliyorsunuz. Sizin suç işlemeye hakkınız yok" diyerek gözaltılara tepki gösterdi. Yaşanan tartışmaların ardından polis çoğu TJA aktivisti olmak üzere 25 kadını gözaltına aldı.

GAZETECİLERİN GÖRÜNTÜ ALMASI ENGELLENDİ

Polis baskını sürerken, HDP İl binası önünde görüntü almaya çalışan gazeteciler de polisin müdahalesi ile karşılaştı. Çevik kuvvet, gazetecilerin görüntü almasını kalkanlarla engelleyerek görüntü almalarına izin vermek istemedi. Polis ile gazeteciler arasında da kısa süreli tartışma yaşandı. İl binası önünde bulunan polis kameraları il binasına girip çıkan yurttaşları kayıt altına aldı.

HDP'Lİ TOSUN’DAN GÖZALTILARA TEPKİ

Polis baskının ardından il binasına basın açıklaması yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, yaşananlara tepki gösterdi. Tosun, "Leyla Güven'e destek için açlık grevi eylemi vardı burada. 80 yaşındaki annelerden, 2 yaşındaki çocuklara kadar çok sayıda kişi açlık grevinde olan annelerini ziyarete gelmişlerdi. Bu gün insan hakları haftası. Annelerimizi ve eyleme katılanları yerde sürükleyerek gözaltına aldılar. Ne olursa Leyla güvenin talepleri yerine getirilmeden bu eylemlerimizi devam ettireceğiz" dedi. 

GÖZALTINA ALINANLARIN İSİMLERİ AÇIKLANDI

HDP Diyarbakır il binasında polis baskınıyla gözaltına alınan Özgür Kadın Hareketi aktivistlerinin isimleri şöyle:
Bahar Karakaş Uluğ, Yıldız Kardeş, Yüksel Almas, Nursel Akbal, Sakine Yakut, Muazzez Altınkaynak, Sevim Coşkun, Gülistan Ekti, Zahime İnce, Fatma Yakoğlu, Perihan Karayıl, Makbule Özbek, Rahife Ergül, Sultan Aksoy, Ayhan Ateş, Hasina Güler, Hasret Akay, Hedayet Ay, Rahşan İz, Remziye Sızıcı, Müşeher ilker, Evin Yelboğa, Jiyan Taş, Aysel Tufan, Remziye Bayram.

BAĞLANTILI HABERLER