Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 8 Kasım’da kardeşinin dini nikahlı eşi tarafından Batman'da katledilen Sultan Karabulut'un ailesine taziye ziyaretinde bulundu. HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, HDP İzmir İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür, TJA ve İzmir Barış Anneleri Meclisi, Karabulut’un ailesini ziyaret etti. 
 
Taziye sonrası açıklama yapan Sürücü, iktidar politikaları sonucunda her gün 5 kadının erkekler tarafından katledildiğini söyledi. Sultan Karabulut’un katledilmesinin de iktidarın cezasızlık politikalarının sonucu olduğunu belirten Sürücü, “Sultan Karabulut’un kız kardeşi defalarca eşi tarafından şiddete uğradı. Polise başvurup, koruma istiyor. Ancak kendisine hiçbir koruma sağlanmıyor. Sultan Karabulut’un kız kardeşinin eşi evde bir kez daha onlara saldırıyor. Saldırıda Sultan Karabulut katlediliyor. Bir kez daha bu katliamlara seyirci kalanları, kadınları savunmasız bırakan bu iktidarı kınıyoruz. Erkeklere adeta ‘gidin kadınları katledin’ diyen iktidar bu ölümlerden sorumludur” dedi. 
 
‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’
 
Kadınları korumak için daha çok kanun çıkarılması gerekirken İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edildiğini vurgulayan Sürücü, “Kadınlar katlediliyor, tacizle yüz yüze kalıyor. Ama iktidarın umurunda değil. Kadının varlığını kabul etmeyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Kadın mücadelesini yürütenler tutuklanıyor. Kadınlar katledilirken kanunlar uygulanmıyor. Bunun için bu ölümlerden iktidar sorumludur. HDP Kadın Meclisi olarak bu davanın takipçisi olacağız. Katledilen kadınların katillerinin yargı önüne çıkarılıp, hesap verene kadar, kadınları gerçekten koruyan yasalar çıkarılana kadar mücadeleden geri adım atmayacağız” diye konuştu. (MA)