HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, MHP'nin 24 Haziran seçimlerinde yüzde 11,1 oranında oy almasına ilişkin olarak "Bu artış MHP’nin politikalarının Kürtler tarafından onaylanması, benimsenmesi gibi okunamaz. Bu muhtemelen masa başı operasyonların, seçime dönük planlı seçmen kaydırmalarının bir sonucu" dedi.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirdi. “Hem baskılar hem de devlet imkanlarının kullanılması açısından seçimlerin meşru olmadığını” söyleyen Bilgeni, seçim günü Kars Sarıkamış’ta yapılan hileye bizzat tanıklık ettiğini, kaymakam ve muhtarların seçimlerde MHP ve AKP’den daha aktif çalıştığını iddia etti.

Bu genel tabloya rağmen HDP’nin barajı aşmasının büyük bir başarı olduğunu belirten Bilgen, “Erdoğan’ın başarı kriterini HDP’yi baraj altında bırakmaya odaklamasının toplumda büyük bir tepkiye yol açtığını ve hem HDP seçmeni olanların hem de olmayanların güçlü bir irade ortaya koymasına neden olduğunu” söyledi.

‘MASA BAŞI OPERASYONLARIN SONUCU…’

Seçimlerde HDP’nin bölgede oylarının düştüğüne ve MHP’nin oylarında da bir artış görüldüğüne ilişkin yorumları da değerlendiren Bilgen, söz konusu illerde gördükleri sosyolojik durumun ve toplumsal psikolojinin böyle bir dönüşüme işaret etmediğini söyledi.

Birgün’den Zeynep Kuray’a konuşan Bilgen, “MHP Kürtlere çok iyi şeyler vaat etti, onun için de Kürtler oy verdi gibi bir durum yok. Matematiksel olarak da yok zaten” diyerek şu hususlara dikkat çekti: 

“Somut veriler üzerinden okuma yapmak lazım. Bir kere söz konusu iller üzerine yapılan analizlerde HDP’nin oy kaybı 100-120 bin aralığında gözükürken, AKP’nin aynı illerdeki oy kaybı 160 bin üzerinde gözüküyor. Bizden AKP’ye kayış olduysa bile, ki veriler bunu göstermiyor, bizden MHP’ye kayış olmayacağına göre ya AKP’den MHP’ye kayış var ya da yeni bir seçmen kitlesi var. Burada yeni bir ittifakın sandığa gitmiş olmasını, örneğin Saadet Partisi, CHP gibi Millet İttifakı partilerindeki artışı göz ardı etmemek lazım. İkincisi, çok ciddi miktarda güvenlik gücünün bölgede oy kullandığına dair somut veriler var. Dolayısıyla da bu artış MHP’nin politikalarının Kürtler tarafından onaylanması, benimsenmesi gibi okunamaz. Bu muhtemelen masa başı operasyonların, seçime dönük planlı seçmen kaydırmalarının bir sonucudur.”

‘AKP BU DURUMU NE KADAR KALDIRACAK GÖRECEĞİZ’

Ayhan Bilgen, “kaymakamların seçim kampanyası yürüttüğünü” söylediği Sarıkamış’ta, “seçim günü muhtarların sanki görevlendirilmiş gibi kendilerini okul sorumlusu olarak tanıttıklarına” tanık olduğunu söyledi. Bilgen, Kars’ta köyde yaşamayan veya ölmüş insanlar adına anayasa referandumunda ‘Evet’ oyu kullanıldığının somut tutanakları olduğuna ancak açılan davalarda herhangi bir ilerleme kaydedilmediğini söyleyerek “ne olursa olsun HDP olarak bu seçimde yapılan usulsüzlüklere karşı itirazlarını yaptıklarını” açıkladı.

MHP’nin elde ettiği pozisyonu kullanacağına işaret eden Bilgen, “AKP bu durumu ne kadar kaldıracak onu göreceğiz. Ancak aldığımız duyumlar, yerel seçimlerde bu ittifakın devam etmeyeceği yönünde. Dolayısıyla belki uyum yasaları çıkartılırken birlikte hareket edecekler ama sonrasında yol ayrımına gidilebileceği söyleniyor” dedi.