HDP ve ittifak partilerinden çağrı: Demokrasi adalet ve özgürlük için Newroz’aArtı Gerçek

‘Açlıktan insanların intihar etmediği, eşit ve insanca bir yaşamın tesis edildiği sömürünün olmadığı bir dünya talebimizi yeniden haykıracağız.’


ARTI GERÇEK-Her yıl yüz binlerce kişinin katıldıği Diyarbakır Newroz'u programı netleşti. 'Demokrasi, Adalet ve Özgürlük' şiarıyla duzenlenecek olan Newroz 2020 programı HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan, Mithat Sancar ve Kurdistani İttifak partilerinin katılımı ile açıklandı.

21 Mart’ta Diyarbakır’daki Newroz Parkı’nda yapılması planlanan kutlamalara ilişkin açıklama yapmak üzere Demir Otel’de bir araya gelen siyasi parti ve kurumlar adına açıklama Türkçe ve Kürtçe ortak açıklama yapıldı.

Türkçe açıklamayı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Oztürk okudu.

“Kürdistan coğrafyası, binlerce yıldır bütün savaş, kıyım ve göçlere rağmen bereketli toprakları sayesinde halklara, inançlara ve kültürlere ev sahipliği yapmış kadim bir coğrafyadır. Bu coğrafyanın en kadim halklarındanbiri olan Kürt halkı, asırlardır komşu halklarla barış içinde yaşamasını bilmiş, kimsenin diline, kültürüne, toprağına göz dikmemiş ve yaşamını onurlu bir şekilde sürdürmüştür” ifadeleriyle açıklamaya başlayan Öztürk, bu toprakların tarihinin bir tarafında zulüm ve kıyımlar öbür tarafında zulme karşı bir direniş geleneği olduğunu belirtti

“Kürt milleti zalime karşı direnişte bu toprakların öncü güçlerinden biri olmuş, bin yıllardan beridir zalim Dehak’lara karşı direnen binlerce Kawa’yı bağrından çıkarmıştır” diyen Öztürk, Kürt halkının bin yıllardan bu yana direnişi yeniden büyütmek için her yıl Mart ayının 21’ini baharın, yeniden doğuşun, yenilenmenin, direnişin ve umudun bayramı olarak kutladığını hatırlattı.

‘NEWROZ KÜRT HALKI İÇİN HEM DİRENMENİN HEM ARINMANIN SEMBOLÜ’

“Newroz ateşi, binlerce yıldır Kürt halkı için hem direnmenin hem de arınmanın sembolü haline gelmiştir” diyen Berdan Öztürk, açıklamanın devamında şunları dile getirdi:

“Savaşlara, ölümlere, zulüm, baskı, inkâr, imha ve tutuklamalara karşı bu yıl Kürt Milleti yeniden barışın, kardeşliğin, özgürlük ve eşitliğin sesi ve soluğu olmak için meydanlara, sokaklara ve alanlara inecek. Kendi taleplerini ve nasıl bir yaşam kurmak istediğini ve mücadele kararlılığını yeniden dünyaya duyuracak ve milyonlarca kişinin aynı anda etrafında halaya durduğu Newroz ateşini harlayacak ve gürleştirecek. Amed’ten Mahabad’a, Hewlêr’den Kobanê’ye kadar Kürtler komşu halklarla birlikte dayatılan tekçiliğe karşı eşitliğin, özgürlüğün ve çok sesliliğin imkansız olmadığını yeniden haykıracak.”

‘MİLYONLAR ALANA İNECEK’

“Bu yıl yine savaşın, yoksulluğun, çözümsüzlüğün gölgesinde Newroz’u kutluyoruz” diyen Öztürk şöyle devam etti:

“Tarihsel zulme ve eşitsizliğe bir itiraz olarak doğan Newroz’un ruhu ile bizlere dayatılan savaşa, adaletsizliğe ve inkar politikalarına karşı bugün de söyleyecek sözümüz var.

Milyonların alanlara ineceği Newroz’da; Kürt halkının siyasal taleplerinin küresel savaş baronlarının pazarlık meselesi olmadığını, onurlu bir barışın, eşit ve özgür bir yaşamın kurulması için hayatın her alanını örgütleyeceğimizi,  bizlere dayatılan köle efendi karşıtlığını asla kabul etmediğimizi haykırarak bu konuda uluslararası kamuoyunu ve dostlarımızı dayanışmaya çağıracağız,

Ortadoğu’da sürekli derinleştirilmeye çalışılan hegemonya savaşlarına karşı dünya halklarını Ortadoğu Barışı için sesini yükseltmeye çağıracağız,

Tüm cezaevlerinde haksız ve hukuksuz bir şekilde rehin tutulan yine 21 yıldır ağır tecrit koşulları altında olan Sayın Abdullah Öcalan’ın ve başta hasta tutsaklar olmak üzere tüm siyasi tutsakların bir an önce özgürlüğüne kavuşması için haykıracağız.”

‘İNSANLARIN AÇLIK ÖLMEDİĞİ, SÖMÜRÜNÜN OLMADIĞI BİR DÜNYA TALEP EDECEĞİZ’

“Bugün direnişleriyle bizlere güç veren ve bizlere direnmeyi öğreten kadınların özgür ve eşit bir yaşam kurma talebini kadın, genç, yaşlı hep birlikte haykıracağız,

Yaşam alanlarımızda oluşan doğamızın ve çevremizin tahribatlara, yıkımlara, sularımızın, derelerimizin, ormanlarımızın ve kentlerimizin metalaşmasına karşı dur diyeceğiz,

Açlıktan insanların intihar etmediği, eşit ve insanca bir yaşamın tesis edildiği sömürünün olmadığı bir dünya talebimizi yeniden haykıracağız,

Demokratik siyasetin önündeki engellerin kaldırılması başta olmak üzere, eşit, özgür ve adil bir yönetim talebimizi yeniden haykıracağız.”

“2020 Newroz’u, Kürt halkının demokratik ve siyasal taleplerini, büyük bir coşku ve moral ile haykıracağı bir platform olacaktır” diyen DTK Eş Başkanı Öztürk, tüm demokratik kurumlara şu çağrıyı yaptı:

“Başta halkımız olmak üzere, tüm dostlarımızı, demokratik kitle örgütlerini, kadın, gençlik ve doğa ve çevre örgütlerini büyük bir coşku ile 2020 Newroz’nu birlikte kutlamaya davet ediyoruz. Her zamankinden daha fazla özgürlüğe yakınız! Ve inancımız, kararlılığımız, umudumuz her zamankinden daha güçlüdür.

Ulusal birlik ruhu ile onurlu bir barışa doğru

Bizler kazanacağız, Mutlaka kazanacağız…

Bijî Newroz

Yaşasın Newroz

Ji Bo Azadî, Yekrêzî, Yekitî Dad û Demokrasiyê Werin Newrozê

Adalet, Özgürlük ve Demokrasi İçin Newroz’a”    

Newroz Programı’nda açıklamaların ardından HDP Eş Başkanı Pervin Buldan da bir açıklama yaptı.

Buldan’ın açıklaması şöyle:

‘DÖNEMSEL AÇIDAN BÜYÜK BİR ÖNEME SAHİP NEWROZ OLACAK’

“Değerli arkadaşlar, basının değerli emekçileri, hepinize hoş geldiniz diyorum. 2020 Newroz'u, tarihsel ve dönemsel açıdan oldukça büyük bir öneme sahip bir Newroz olacak. 2020 Newroz'unu savaş politikalarının, hukuk dışı tecrit politikalarının, baskının, şiddetin, kayyım gasplarının çok yoğun yaşandığı bir döneme denk gelmesi itibariyle önemli bir Newroz olduğunu ifade etmek isterim.

Amed meydanı şuna tanıktır: 2013 Newroz'una tanıktır. Amed meydanında 2013 Newrozu’nda Sayın Öcalan’ın İmralı Cezaevi'nden göndermiş olduğu Türkiye halklarına, Ortadoğu halklarına ve Türkiye’nin demokratik çözümüne dair mektubunu gördü, Türkiye’deki Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözümüne dair mektubunu gördü.

Aynı zamanda Ortadoğu'da yaşanan sorunların çözümüne dair çok kapsamlı mektubunun okunduğu bir Newrozu yaşadık Amed Newrozu’nda. Bu önemliydi. 2013 Newrozu’nda bu dikkate alınmış olsaydı, çağrılar dikkate alınmış olsaydı, bugün yaşanan krizlerin, başta Türkiye ve Ortadoğu olmak üzere kaosların hiçbiri olmayacaktı. Bu ülkeyi yönetenler, AKP hükümeti ne yazık ki 2013 Newroz'unda verilen mesajları, söylenen sözleri dikkate almayan, barış ve müzakere süreçlerini dikkate almayan yol ve yöntemi tercih etti. Çatışmalı süreçlerde devam etmek isteyen, çözümsüzlüğü dayatmak isteyen zihniyetin bugün sadece Türkiye’de değil, tüm Ortadoğu'da yıkımlara, ölümlere, acılara vesile olduğunu görüyoruz. Hep birlikte görüyoruz ve buna tanıklık ediyoruz.

Hala geç kalınmış olmadığını ifade etmek isterim. Elbette 2013 Newroz'u dikkate alınmış olsaydı, bugün daha demokratik bir Türkiye, Suriye ve Ortadoğu olacaktı. Bugünlere bu süreçle gelinmiş olacaktı. Bir kez daha ifade etmek isterim: Hala geç kalınmış değil. İmralı Adasında Sayın Öcalan hala aynı noktada, hala vermiş olduğu mesajlarda Türkiye halklarının, Suriye halklarının Ortadoğu halklarının barıştan yana olan çağrılarına destek veren açıklamalar yapmaktadır.

İşte 2020 Newroz'unda Türkiye halklarının, toplumunun barıştan yana olduğuna dair, tüm sorunların diyalogla müzakereyle çözülebileceği inancının geçerli olduğuna dair açıklamalarının yapıldığı bir Newroz gerçekleştirmek isteriz. Türkiye’nin buna ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu ülkenin bu coğrafyanın kaderi ölümler, acılar olmamalıdır, gözyaşı olmamalıdır ve çocuklarımızın toprağın altına düşeceği süreçlerin bir daha yaşanmaması olmalıdır.

Bu Newroz şu açıdan da önemlidir. Kürt halkının birlik ve beraberliğini pekiştireceği 2020 Newroz'unu gerçekleştireceğiz; Amed’de, İstanbul’da, Van’da Türkiye'nin, Kürdistan'ın her yerinde. Bu Newroz tarihsel bir döneme denk geliyor. Bu Newroz’un tarihsel olarak önemli bir Newroz olduğunu ülkeyi yönetenlere hatırlatıyorum. Newroz'da Türkiye toplumunun bir araya gelmesine, bu mesajın Ankara'ya iletilmesini de umuyorum.

Eğer Kürtler birlik ve beraberliğini göstermek istiyorsa ve bu anlamda bir yol katetmek istiyorsa, işte meydan Newroz meydanıdır! Eğer Türkiye toplumu demokratik çözümden yana olduğunu bir kez daha ispat etmek istiyorsa ve demokratik ittifakların Türkiye’ye olan faydasını ve yararını göstermek istiyorsa işte meydan Newroz meydanıdır! Newroz meydanından bunun mesajları verilmelidir.

Barışı içtenlikle ve yürekten dileyen insanların, Türkiye halklarının ve toplumunun, bu ülkeyi bir barış ülkesi yapmak için el ele ve omuz omuza verme zamanıdır. Barışı bir kez daha haykırma zamanıdır.

Türkiye’nin geleceği açısından çağrımı özellikle gençlere ve kadınlara yapmak isterim. Sevgili kadınlar, sevgili gençler Newroz meydanları sizin olmalıdır. Newroz meydanın gençlerin ve kadınları yoğun katılımı bizleri güçlendirecektir. Kürt halkının, Türkiye halklarının Nerwoz'unu kutluyoruz. 21 Mart’ta Newroz alanlarında görüşmek üzere.”

NEWROZ’A ÇAĞRI YAPAN PARTİLER

1-Halkların Demokratik Kongresi (HDK)

2-Demokratik Toplum Kongresi (DTK),

3-Özgür Kadın Hareketi (TJA)

4-Demokratik Bölgeler Partisi (DBP),

5-Halkların Demokratik Partisi (HDP),

6-Partiya Azadî,

7-Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD),

8-İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA),

9-Kürdistan Kominist Partisi (KKP),

10-Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-Bakûr)

BAĞLANTILI HABERLER