Coronavirus neredeyse hayatın her alanını etkilemeye devam ederken, virüs, eğitim hayatını tamamlayan birçok kişinin ailesi ve sevdikleriyle mezuniyet törenine katılma şansından da mahrum kalmasına neden oldu. Ancak Covid-19’den dolayı yeni normalleri benimseyen bir üniversite, öğrencilerinin mezuniyet mutluluğunu yaşamaları için farklı bir yol buldu. Hindistan Teknoloji Enstitüsü Bombay (IITB), pazar günü sanal mezuniyet töreni düzenledi. Sanal törende 2 bin öğrencinin avatarı, enstitü direktörü Subhasis Chaudhuri'nin avatarı tarafından diplomasını aldı.

Hindistan hükümetinin Basın Enformasyon Bürosu (PIB) tarafından yapılan açıklamaya göre bu benzersiz kutlama, iki yerel televizyonun yanı sıra YouTube ve Facebook'ta da canlı olarak yayınlandı.

"Enstitü, öğrencilerin sağlığını riske atmadan ama aynı zamanda onları Hindistan'ın önde gelen mühendislik enstitüsünden mezun olma gururu ve başarı duygusundan mahrum bırakmadan böyle bir sanal gerçeklik mezuniyet törenini düzenlemenin en iyi yol olduğunu düşündü" ifadesine yer verilen açıklamada, öğrencilere aynı zamanda sanal kampüsü gezme imkanı da verildiği de belirtildi.

‘KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ, AVATARLAR HAZIRLANDI'

Bu eşsiz deneyimi yaşayan öğrenciler, online olarak yaşadıklarını paylaştı.  Avatarının diplomayı aldığı bir GIF'i paylaşan bir kişi, "Doktora diplomamı IITB'nin 58. Mezuniyet Töreni'nde teslim aldım. Komite herkes için kişiselleştirilmiş ve havalı avatarlar hazırladı" ifadelerini kullandı.

'GELENEKLERİN VE TEKNOLOJİNİN BİR KARIŞIMI'

Hindistan Başbakanı Narendra Modi de sosyal medya hesabı Twitter üzerinden, töreni ' geleneklerin ve teknolojinin harika bir karışımı" olarak nitelendirdi.
IITB, Google CEO'su Sundar Pichai gibi Silikon Vadisi'nin önde gelen isimlerinin mezun olduğu, Hindistan'ın en prestijli teknik üniversitelerden biridir.