Hulusi Akar'a 'uyuz' sorusu: Gidip inceleyelim



Artı Gerçek

Askeriyedeki uyuz vakası ve MHP’li vekilin yeğenine ayrımcılık iddialarını Meclis'e taşıyan Dr. Gergerlioğlu, bir askerin kendisine anlattıklarını Savunma Bakanı Akar’a sordu.


ARTI GERÇEK-Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Burdur’da bedelli askerlik yapan bir askerin kendisine ilettiği iddiaları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu. HDP’li vekil askeriyedeki kötü yaşam koşulları ve ayrımcılık iddialarını soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu Meclis’e sunduğu önergede olayı şöyle aktardı:

“Tarafıma iletilen mektupta ‘Vekilim ben geçen hafta Burdur’da bedelli askerlik yaptım. Biz teslim olduktan 10 gün sonra duş alabildik. Bizim koğuşta uyuz vakası çıktı şartlar çok kötüydü. Sabah 4.30 da duşa gidiyorduk. Tabi sadece bizim bölükte 500 asker vardı sıcak su sadece 5 veya 10 dakika akardı ve kışın sabahında 4.30 da saatlerce sırada beklerdik yatak örtüleri sapsarı olmuştu pislikten sadece senden öncekinin yatak örtüsünü alıp yıkıyorlar sana tekrar geri veriyorlar ve defalarca şartlardan dolayı firar eden oldu. Alay Komutanı herkese eşit davranmıyordu. Çünkü orada MHP’li bir vekilin yeğenine bile farklı davranırdılar ama teğmenlerimiz iyiydi Allah var. Onların hakkını yiyemem ama Alay Komutanı herkese eşit değildi. Yani kısacası vekilim Burdur’da askerlik yapana Allah yardımcı olsun sabır versin!’ iddiaları yer almıştır.”

HULUSİ AKAR’A SORDU: HASTALIK VE AYRIMCILIK İDDİASI DOĞRU MU?

Söz konusu iddiaları TBMM’ye taşıyan Dr. Gergerlioğlu, Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın şu soruları yanıtlamasını istedi.

“-Tarafıma iletilen iddialar doğru mudur? Bu iddialar hakkında açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır? Açılmış soruşturma varsa hangi aşamadadır?

-Burdur da askerlerin hastalık neticesinde çok zor şartlarda olduğu iddiası doğru mudur? Bu şekilde uyuz hastalığının görüldüğü başka kışlalar mevcut mudur?

-Askerlere sıcak suyun sadece sabaha yakın 4.30 da verilmesinin sebebi nedir?

-Hijyene dikkat edilmediği ve bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarıldığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa sorumlular hakkında açılmış soruşturma var mıdır?

-Burdur da şartlar dolayısıyla firar eden askerlerin olduğu iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa şu ana kadar firar eden asker sayısı kaçtır?

-Bir milletvekilinin yeğenine farklı muamele yapıldığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa askerlerin arasında ayrımcılık yapan rütbeliler hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır?

-Alay Komutanının askerler arasında ayrımcılık yaptığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa konuyla ilgili açılmış bir soruşturma var mıdır?

-Yukarıdaki iddialar gibi başka kışlalarda da aynı şikayetler yaşanmakta mıdır? Aynı şikayetler varsa bu kışlalar hangileridir?

-Son 5 yıl içerisinde silahlı çatışma dışında hayatını kaybeden asker sayısı kaçtır?

-Son 5 yıl içerisinde zorunlu askerlikten firar eden asker sayısı kaçtır?

-Son 5 yıl içerisinde askere elverişsiz raporu alan asker sayısı kaçtır?

BİR DİLEKÇE DE İNSAN HAKLARI KOMİSYONUNA: O KIŞLAYI İNCELEMEYE GİDELİM

HDP’li vekil askerin kendisine anlattığı iddialara ilişkin bir dilekçe de Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunu’na vererek, “Tarafıma ulaşan şikâyet ve ekte belirttiğim dilekçedeki iddialarla ilgili bilgi talep edip araştırma yapmasını, vakit kaybetmeksizin iddia edilen kuruma inceleme ziyareti gerçekleştirmesini arz ve talep ederim” dedi.


NE OLMUŞTU?

Burdur 58. Piyade Eğitim Alay Komutanlığı'nda zorunlu askerlik görevini yapan askerler, yaşadıkları hak ihlallerini telefonla ulaştıkları Mezopotamya Ajansı’na anlatmış, isim vermeyen askerler, kaldıkları ortamın sağlık koşullarına uygun olmadığını, duş alamadıklarını belirterek, yaşananları şöyle anlattığı aktarılmıştı:

"Burada yaklaşık 1500 ila 2 bin kişi var. Bizim bölük 450 kişi ve kimse duş alamıyor. Geçen gün uyuz vakası çıktı ve bütün yatakları yaktılar. 2 kişi uyuz, 2 kişi verem olmak üzere 4 kişi karantinada. Biz perişan olduk, çok zor durumdayız. Yetkililer durumun farkında ancak tek yaptıkları şey yatakları yere attırıp ateşe vermek oldu. 2 bin kişilik bir yerin çamaşırhanesi yok, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Tuvaletler ve yataklar pislik içinde.”