İmamoğlu’ndan AKP’lilere: Size alışık olmadığınız bir süreç yaşatacağız

09.09.2019 18:30    Güncelleme: 15.11.2019 23:35

İBB Meclisi eylül ayı toplantısının ilk oturumu Gezi, Yenikapı'daki ihtiyaç fazlası araçlar, protokolleri iptal edilen vakıf ve işten atmalarla ilgili tartışmalarla başladı.

Rıfat DOĞAN


ARTI GERÇEK- İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, tatilin ardından eylül ayı ilk toplantısını yaptı. Meclis'in gündeminde Yenikapı'da sergilenen ihtiyaç fazlası araçlar ve akademisyen Tayfun Kahraman'ın İBB'ye atanması vardı.

Toplantıda ilk sözü AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu aldı. Göksu konuşmasında ihtiyaç fazlası araçların Yenikapı'da sergilenmesine tepki gösterdi. 

Göksu, "Bir taraftan emek ve alın terini konuşurken diğer yandan İstanbul'da bir tiyatro izledik. Öylesine bir tiyatro izledik ki Sayın Başkan seçim dönemlerinde kamuoyuna çıkıp, 'İBB'de 643 yöneticiye 1717 makam aracı verilmiştir' dedi. Verilen 1717 makam aracı nerede? Bu sorunun cevabını arıyoruz. Allah aşkına makam araçları bunlar mı? Sonra 643 yöneticiye 1717 makam aracı bulunmayınca bunlar hizmet fazlası araçlar dediniz. Soruyorum, bunlar hizmet fazlası araçsa Yenikapı'ya toplayabildiğiniz araç sayısı 730. Saydım. Topladıktan sonra baktınız ki tepki almaya başladınız gece operasyonlarla kamyonetleri geri çektiniz. Plakaları burada. O kamyonetler kimindi acaba? 730 tane hizmet fazlası araç tespit ettiniz. Peki İSKİ'de 2 Ağustos'ta 997 aracı niye aldınız? Hem de bizim dönemde 1400 liraya kiralanan araç yeni dönemde 3341 liraya kiralanmış. Üç katı. Eğer mesele hizmet fazlası araca hemen bunları da göndermeniz lazım. Hizmet fazlası araç söz konusuysa kamu kurumu bu araçları elinden çıkarmalı ama araç neye göre belirleniyor? Eğer hiçbir şey yapmayacaksanız bütün araçlar hizmet fazladır. Hizmet araçlarının, zabıta araçlarının hizmet fazlası olduğuna neye göre karar verdiniz? Bundan sonra evde bakın yapamayacak mısınız? Bundan sonra insanların ayağına hizmet götürmeyecek misiniz? O zaman bu araçları teslim edebilirsiniz."

Yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütleri ile bağını maksimuma çıkartması gerektiğini savunan Göksu vakıflara aktarılan kaynakların kesilmesine de tepki göstererek, "Sanki bazı vakıflara oluk oluk para aktarıldı. Sanki bu vakıflara nakdi para verildi gibi algı operasyonu yapıyorsunuz. İBB’nin bu derneklere bu vakıflara bir kuruş Türk Lirası yoktur" diye konuştu.

AKP'Lİ GÖKSU, GEZİ İÇİN 'ELİ KANLI ÖRGÜTLERİN EYLEMİ' DEDİ

Göksu konuşmasının son bölümünde ise Tayfun Kahraman'ın daire başkanlığına atanmasına değindi. Göksu, Gezi direnişi için, 'eli kanlı terör örgütlerinin yaptığı bir eylem' ifadesini kullandı. "İBB'de geçtiğimiz günler bir atama yapıldı. Bu kişi kentsel dönüşüm afet başkanı" diyen Göksu, "Gerçekten bu arkadaşın atandığını medyadan görünce yüreğim burkuldu. Böyle bir ismin İstanbul gibi dünyanın en gizemli şehrine kentsel dönüşüm daire başkanı olarak Gezi olaylarında eli kanlı terör örgütlerinin paçavrasının altında gaz maskesiyle beraber havaalanı dursun, boğaz köprüsü dursun diyen bir kişi bu şehrin neresini dönüştürecek. Hadi CHP’lilere bir şey demiyorum, İyi Partililere soruyorum bunu içinize sindirebilecek misiniz" diye konuştu.

YENİKAPI’DAKİ ARAÇ ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜN GÖSTERGESİ

AKP’nin ardından İYİ Parti grubu adına İbrahim Özkan da konuşmasına  araç israfına değinerek başladı. Özkan “Gündemimiz Yenikapı’daki kiralık araçlar mevzusudur. Araç israfının bu büyük kamu zararının, olağanlaştırılan çürümüşlüğün boyutlarını çarpıcı şekilde görmüş bulunuyoruz. Konuyla ilgili olarak bir türlü anlam veremediğim, ‘kamu zararı oluşmuşsa buna bakarız’ ifadesi. Neredeydiniz, neden göz yumdunuz, neden sustunuz, görevlerinizi neden yerine getirmediniz? En önemli beka sorunumuz, kentlerimize ait vakıfların bir kısım partililere verilmesidir. Asıl beka sorunu budur” dedi.

İYİ PARTİ’DEN KAFTANCIOĞLU’NUN ALDIĞI CEZAYA TEPKİ

Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasına da tepki gösteren Özkan, “7 yıl önce atılmış bir tweet nedeniyle cezalandırılış olması vicdana ve hakkaniyete sığmamıştır” dedi. Özkan protokol iptali konusunda İmamoğlu’na destek verdiği konuşmasında “vakıf ve derneklerle protokolün iptal edilmesine dair “15 Temmuz’u yapanlar bu vakıf ve derneklerin içinde yetişenlerdir” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ SUBAŞI: İBB’DEN ÇIKARILAN İŞÇİLERLE HUSUMETİMİZ YOK

Özkan’ın ardından CHP Meclis Grup Başkanvekili Doğan Subaşı konuştu. CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, "Araçları oraya çekince pejmürde mi oldunuz?" diyerek söze başladı: “İşten çıkarmalar konusu kimseyi mutlu etmiyor. Son 6 ay içerisinde sadece siyasi nedenlerle, oy kapma kaygısıyla işe alınmayı kabul edemeyiz. 2 bine yakın insanı 31 Mart’tan sonra işe almışsınız. Geçen sene 500 zabıta alırken duyurmuştunuz, bunları neden duyurmadınız? İnsanların iş bulma umutlarıyla oynuyorsunuz. 150 bin KHK’lı insanı işten çıkardınız. Bank Asya’da hesabı var diye THY’den atıyorsunuz, Bank Asya’nın sahibine üst düzey görev veriyorsunuz. MHP’li, İYİ Parti’li, HDP’li bunları işten çıkardınız dese saygıyla dinlerim, siz bizi eleştiremezsiniz. İşten çıkarma durumunda kimseye akıl verecek durumda değilsiniz. Tekel işçilerine, şeker fabrikalarından yüzlerce insan atıldı ne anlatacaksınız? Bizim kapı önünde bekleyen insanlar bir derdimiz yok. 2000’e yakın işçi vardı, şehit ve gazi yakınlarını çıkarmadık, engelli çalışanlar, işe iade kararı almış olanları işten çıkarmadık. İşten çıkan arkadaşlar protesto yapıyor diye husumet yaşadığımızı düşünmesinler, bu arkadaşlar bize bunu hatırlatabilirler. Haklarını arama konusunda hiçbir tereddüdümüz yok. Biz anlayışımızda onlara gaz, TOMA, polis falan yok."

BİNALİ YILDIRIM’IN İBB’DE KAÇ AKRABASI ÇALIŞIYOR?

Subaşı, AKP Milletvekili Ravza Kavakcı’yı da gündeme getirerek, "16 Aralık 2008 bilgisayar mühendisliğine başlıyor, aynı gün Amerika’ya belediyenin parasıyla gidiyor. Metro A.Ş.’de çalıştığı görülüyor. Siyaset bilimi doktorası yapmaya gidiyor, ne alakası var Metro A.Ş. ile. Haber yapılıyor gazetelerde, yayın yasağı geliyor haberlere. CV’sinde İBB’de çalıştığı yok, tarihler uyuşmuyor diye böyle yapmış. Sayın Binali Yıldırım’ın, İGDAŞ’ta, İSFALT’ta, İSPARK’ta kaç tane akrabası çalışıyor? Tevfik Göksu’ya sorayım, İSKİ’de 10’a yakın Göksu soyadlı arkadaş var" dedi.

UBAŞI’DAN GEZİ ÇIKIŞI: GEZİ OLAY DEĞİL DİRENİŞTİR

Tayfun Kahraman’ın Gezi’de yer almasına yönelik Göksu’nun sözlerine yanıt veren Subaşı, "Gezi olay falan değildir, Gezi direnişi diyeceksiniz. Orada Taksim Dayanışması vardı, Gezi ülkeye, şehre, doğaya nasıl sahip çıkılır onun en güzel örneğidir. Tayfun Kahraman orada gösterdiği yetenekleri şimdi burada gösterecek. Halktan yana kentsel dönüşüm olacak, İstanbul’u hem depreme hazırlayacağız, hem de bunu insana yakışır şekilde yapacağız. Tayfun Kahraman bunu simgeliyor, bundan rahatsız olmayın" ifadelerini kullandı.

Subaşı ayrıca Göksu’ya yönelik "Binali Yıldırım belediye başkan adayıydı. İsfalt'da, İSKİ'de Yıldırım'ın kaç akrabası çalışıyordu. Tevfik Göksu'ya soruyorum. İSKİ'de Göksu soyadlı 10 kişi var. Sadece soruyorum" dedi.

İMAMOĞLU'NDAN GÖKSU'YA: GEÇMİŞTE ÖVDÜKLERİNİZDE YANILDINIZ, ŞİMDİ SÖVDÜKLERİNİZDE YANILACAKSINIZ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise "Tayfun Kahraman öğretim üyesidir. Akademik ünvanı vardır. Devlet üniversitesinde çalışmaktadır. Karakterine ve kişiliğine kefilim. Tevfik bey geçmişte övdüğünüz insanlarda yanıldınız, şimdi sövdüğünüz insanlarda yanılacaksınız" dedi.

AKP'Lİ KALAYCI’DAN İMAMOĞLU’NA: O YURTLARDA UYKULARINIZI KAÇIRACAK GENÇLER YETİŞİYO

Toplantıda söz alan AKP’li Meclis üyesi Ömer Faruk Kalaycı da vakıflara aktarılan kaynağın kesilmesine tepki gösterdi. Kalaycı, İmamoğlu’na, “Bu yurtlardan sizin uykularınızı kaçıracak gençler yetişiyor” dedi. "Vakıflar bizim yüz aklarımızdır. Yüzyıllık birikimizdir” diyen AKP’li Kalaycı, “Vakıflar ne askeri darbeler gördü, sizin protokol iptallerinizle yıkılmaz. Sizin vermediğiniz desteği bizim insanlarımız verecek. CHP zihniyetinin devlete egemen olduğu dönemlerde vakıflar baskı altında kalmasına rağmen faaliyetlerini sürdürdü. Yurt binalarını dolaştınız? Korku saldınız. Ne buldunuz oralarda? Tam üniversiteler başlamışken. Bu hizmeti sunmak sizin için bir görev ve sorumluluk. Ayrıca FETÖ terör örgütünün ihaneti düşünülürse bu vakıfların ne kadar önemli olduğu görülür. Bu insanları yurtsuz bırakarak mı tasarruf edeceksiniz? O gençlerin arasından yine Recep Tayyip Erdoğan çıkar. Kurduğunuz düzene çomak sokar" şeklinde konuştu.

İMAMOĞLU’NDAN AKP’LİLERE: ALIŞIK OLMADIĞINIZ BİR SÜREÇ YAŞATACAĞIZ

Ekrem İmamoğlu ise "Bir ailenin bir kaç bireyinin olduğu vakıflar belediyenin politikasını belirleyemez. Yüzlerce yurt var. Belediyenin çocuklara vereceği tek yurdu yok ama biz yapacağız siz de göreceksiniz. Size alışık olmadığınız bir süreç yaşatacağız" dedi.

Kalaycı, daha sonra İmamoğlu'na dönük olarak "Bu yurtlardan sizin uykularınızı kaçıracak gençler yetiştiyor" dedi.

İMAMOĞLU: VAHİM, AYIP BİR CÜMLE

İmamoğlu ise bu sözlere "Benim uykumu kaçıracak kimse bu ülkede yaşamıyor. Bu ülkede hiç bir genç birilerinin uykularını kaçırmak için yetiştirilmez. Eğer böyle dediyseniz sözünüzü geri alın. Benim tavsiyem konuşmacının iyi düşünüp bu sözü geri almasıdır. Bu ayıp bir sözdür. Bu suç duyurusu gerektirecek vahim bir sözdür. Bu çok tehlikeli, vahim bir cümledir, ayıp bir cümledir" diye cevap verdi.

AKP’li meclis üyesi Yavuz Selim Tuncer ile İmamoğlu arasında tatil polemiği yaşandı. Tuncer, “Hakikaten tatil size yakışıyor başkanım, biz de öyle bir lüks teknede olsaydık bize de yakışırdı” derken İmamoğlu, “Ben seni her yere giderim de senin gidemeyeceğin insanlar var onlara bak. 25 yıldır tatil şeklim var git saraylara yatlara bak” dedi. 

AKP’Lİ MECLİS ÜYESİNİN ‘AMİN’ ŞAŞKINLIĞI

Tuncer’in "İsraf haramdır, israf yapanın Allah belasını versin" sözlerinden sonra bir anda CHP ve İYİ Parti grubunun olduğu yerden "amin" diye ses yükselince AKP'li meclis üyesi kısa bir süre sessizce şaşkınlık içinde bekledi.

GÖKSU: YILDIRIM’IN AKRABALARI HAK ETTİKLERİ İÇİN İBB’YE ALINMIŞTIR

Göksu, CHP Meclis Grup Başkanvekili Subaşı’nın Binali Yıldırım’ın akrabalarının İBB’ye yerleştirilmesi ve İmamoğlu’nun vakıflar ve saray kelimesi ilgili sözlerine yanıt verdi. Göksu, Binali Yıldırım'ın geçen yıllarda belediyeye  alınan akrabaları için "Onlar Yıldırım'ın akrabası olduğu için değil hak ettikleri için oradalar" yanıtını verdi. Göksu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çocuklarının vakıflarda yer almasına yönelik İmamoğlu’nun yaptığı eleştiriye de yanıt vererek “Cumhurbaşkanımızın çocukları toplumsal sorumluluk alarak bu vakıflarda çalışmaktadır. Bunu eleştireceğinize onları teşekkür etmeniz gerekiyor” dedi. Göksu, saray eleştirisine dönük olarak “Saray dediğiniz yer milletin evidir” dedi. 

Gündem dışı konuşmaların ardından sözlü ve yazılı soru önergelerine geçildi. Bir tartışma da AKP’li Mehmet Akif Aşıkkutlu’nun verdiği sözlü önerge sırasında yaşandı. Aşıkkutlu’nun, İmamoğlu’a yönelik kullandığı cümleler sebebiyle bir önergesini oylamaya koymayan İmamoğlu, AKP’li Meclis üyesini üslup konusunda uyardı.

İmamoğlu Aşıkkutlu’nun kendisi için kullandığı ifadeler için “Sokakta yürüyen her insana terörist deme alışkanlığını bırak, öyle dersen git aynaya bak derler” diye konuştu.

CHP’Lİ MECLİS ÜYESİ ‘OYLAMA’ DEDİ İMAMOĞLU KABUL ETMEDİ

AKP’li Meclis üyelerinin soru önergelerinde İmamoğlu’nu hedef alan, yer yer hakarete varan sözleri dikkat çekti. AKP’li Aşıkkutlu’nun “Gezi’de kaç tane araç yakıldı” şeklindeki soru önergesi üzerine söz alan CHP Üsküdar Meclis üyesi Doğan Tekel, “haddini aşan soru önergeleriyle Meclis daha fazla meşgul edilmemeli. Bunlara müsamaha gösterilmemeli. O dönem Kadir Topbaş yönetiyordu. Bilgiyi ondan isteyin” diyerek soru önergesinin işleme konulmamasını istedi ancak İmamoğlu, “şimdi biz yönetiyoruz. Geçmiş dönem ve bugünle ilgili bilgi vereceğiz” diyerek bu isteğe karşı çıktı ve soru önergesini oyladı.

İBB Meclisi'nde AKP grubunun, Yenikapı’da sergilenen ihtiyaç fazlası araçlar ile İBB’den atılan işçiler hakkında araştırma yapmak üzere 2 ayrı komisyon kurulması önerisinin gündeme alınması oybirliği ile kabul edildi.

İBB eylül toplantısının ikinci oturumu  12 Eylül Perşembe saat 12.00'da başlayacak.