İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, kamuoyunda ‘Cübbeli Hoca’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün, "2 bin selefi dernek silahlanıyor" iddiasına ilişkin olarak "Paylaşılan ilk demeçten sonra da derhal Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü denetçileri, terör ve istihbarat birimlerimiz tekrar tahkikata başlamıştır." açıklamasında bulundu.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, 'Cübbeli Ahmet Hoca'nın sözlerinin ardından  sosyal medya platformu Twitter'dan konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Bakan Yardımcısı Ersoy şunları yazdı:

"Bakanlığımızca, bugüne kadar selefi derneklerle ilgili yapılan denetimlerle birçok dernek kapatılmış, birçoğuna para cezası uygulanmıştır. İç Güvenlik Stratejileri Başkanlığı’nca da konunun önemine binaen 1,5 yıllık kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bir kısım derneklerin silahlandığı iddiası ya da ihtimaline karşı da kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Paylaşılan ilk demeçten sonra da derhal Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü denetçileri, terör ve istihbarat birimlerimiz tekrar tahkikata başlamıştır. Mesele aynı hassasiyetle takip edilmeye devam edilecek, idari ve adli süreçler işletilecektir."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da  Ersoy'un Twitter'daki açıklamasını kendi sayfasında paylaştı.

NE OLMUŞTU?

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile yaptığı görüşmeyi anlatımış; Cübbeli Ahmet'in, "2 bin selefi dernek silahlanıyor" ifadesini arkasında durduğunu ve savcıların kendisini çağırması halinde il il belirterek 150 isim vermeye hazır olduğunu söylediğini aktarmıştı.