İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı ziyaret etti. HDP Genel Merkezi'nde basına kapalı olarak yaklaşık bir saat süren görüşme, sonrası iki Eş Genel Başkan tarıfından kısa bir açıklama yapıldı.

'BÖYLESİ ZİYARETLER TÜRKİYE HALKLARI İÇİN ÖNEMLİ’

“Türkiye’nin her yerinde bir birimize olan ihtiyaçtan kaynaklı bu tür ziyaretlerin sık yapılmasının, önemli olduğunu belirterek sözlerine başlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Türkiye’nin her yerinde bir birimize olan ihtiyaçtan kaynaklı bu tür ziyaretlerin sık yapılmasının, Türkiye halkları açısından önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Aynı zamanda İHD’nin kongresi yaklaşmakta. 3 Kasım tarihinde yapılacak kongrede, yeni yönetime girecek olan arkadaşlara, üstün başarılar diliyorum. İHD’nin uzun yıllardan bu yana vermiş olduğu hak mücadelesinin Türkiye’nin barışı ve demokratikleşmesi açısından önemlidir. Bir kez daha kendilerine hoş geldiniz diyoruz“ dedi.

TÜRKDOĞAN: TÜRKİYE'NİN TEKRAR BARIŞ VE ÇÖZÜM SÜRECİNE GİRECEĞİNE EMİNİM

Pervin Buldan'ın ardından söz alan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan,Türkiye’nin tekrar barış ve çözüm sürecine gireceğine emin olduğunu vurguladı: 

“HDP Türkiye’de demokrasi, barış mücadelesi veren çok önemli bir parti. Hatta denebilir ki bu mücadelenin liderliğini yürütüyor. Türkiye’de demokrasi mücadelesi vermek kolay değil. Bizim gibi yıllardır insan hakları ve demokrasi mücadelesi veren bir kuruluşun deneyimlerinden çıkardığımız sonuç, siyasal mücadelenin çok daha yükseltilerek yürütülmesi gerektiğidir.  Ama tabi bunu yaparken, HDP’nin karşılaştığı yargı baskısını hep hatırlatıyoruz. Daha birkaç gün önce Ankara’da içerisinde derneğimizin yöneticilerinin olduğu çok sayıda partili gözaltına alındı. Ve maalesef tamamen ifade özgürlüğünü ilgilendiren konulardan suçlanmışlardır. Bu sık sık HDP’nin başına gelen uygulamalardır. Bunların kabul edilmesi mümkün değildir. Hem demokrasi mücadelesinde gelinen nokta, demokrasi güçlerinin birlikte yürüteceği mücadele hem de yaklaşan kongremiz ile ilgili sohbet etmek için buraya geldik. Demokrasi mücadelesi zordur ama mutlaka başaracağımız bir mücadele. Ayrıca Türkiye’nin tekrar barış ve çözüm sürecine gireceğine de eminim. Siyasal iktidar ne kadar çatışmadan ve savaştan yana politika geliştirirse, biz de o kadar barıştan yana politika geliştireceğiz. Bu konuda ki mücadelenin süreceğini de belirtmek istiyorum.” (MEZOPOTAMYA AJANSI)