İletişim Yayınları, yazar Aslı Tohumcu’nun taciz beyanı üzerine Bora Abdo'yla olan ilişkisini sonlandırdığını duyurdu.

Kadınların sosyal medyada başlattığı taciz ifşalarının ardından İletişim Yayınları'ndan da bir açıklama geldi. Yazar Aslı Tohumcu'nun kendisini tacize maruz bıraktığını beyan ettiği Baro Abdo'yla yayın ilişkilerini sonlandırdıklarını açıklayan İletişim Yayınları, "Maruz bırakıldıkları gayriinsanı davranış, zorbalık ve tacize karşı yazarlarımız Pelin Buzluk ve Aslı Tohumcu’yla beraberiz" dedi.

'BORA ABDO İLE İLİŞKİMİZİ SONA ERDİRDİK'

İletişim Yayınları'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İletişim Yayınları olarak, maruz bırakıldıkları gayriinsanı davranış, zorbalık ve tacize karşı yazarlarımız Pelin Buzluk ve Aslı Tohumcu’yla beraberiz. Bora Abdo ile olan yayın ilişkimizi sona erdirdiğimizi okurlarımızın bilgisine sunarız.”

NE OLMUŞTU?

Twitter’da, yazar Hasan Ali Toptaş’ın bir kadın kullanıcı tarafından ifşa edilmesiyle birlikte 20'den fazla kadın edebiyat dünyasında maruz bırakıldıkları cinsel taciz ve saldırıları anlatmıştı.

Pelin Buzluk'un bu yöndeki paylaşımına destek olan yazar Aslı Tohumcu, yaşadığı cinsel saldırıyı kamuoyuyla paylaşarak dayanışma çağrısında bulunmuş ve Bora Abdo'nun tacizine maruz bırakıldığını belirterek, "Hasan Ali Toptaş da yalnız değil tabii. Bora Abdo var. Beni arkadaşımdan ayırıp taksime atlamasıyla gelişen bir olay. Ben de büyüdüm, kadınlarla sarmalandım iyice. Konuşabiliyorum. Herkes konuşsun. Bizim korkacak bir şeyimiz yok" demişti.

Taciz beyanlarının ardından bir 'özür' açıklaması yapan Toptaş ise, "Eril failliğin ne olduğunu anlayana kadar karşı tarafta ne büyük yaralar açtığını bilmeden, fark etmeden, düşünmeden hatalar yapabiliyor. Failliğin ne olduğunu bugün kadınlardan öğreniyoruz. Bilmeden, farkında olmadan yaptığım davranışlar nedeniyle kırdığım, üzdüğüm, yaraladığım bütün insanlardan samimiyetle özür diliyorum" ifadelerini kullanmıştı.

EVEREST YAYINLARI'NDAN 'TOPTAŞ' AÇIKLAMASI

Öte yandan Everest Yayınları da "Yayınevimiz yazarlarından Hasan Ali Toptaş ile ilgili açıklamaları hassasiyetle takip ediyoruz" diyerek bir açıklama yapmıştı. Yayın evi tarafından yapılan açıklamada Toptaş ile ilişik kesmeye ilişkin bir ifade yer almazken, "Mağduriyetlerin dile getirilmesini önemsiyoruz. Koşulsuz, amasız olarak kimden gelirse gelsin her türlü tacizin karşısındayız. Süreci bu anlayışla değerlendirmekte olduğumuzu saygıyla duyururuz" denilmişti.