Irak Dışişleri Bakanlığı, Türk devletinin Zap, Avaşin ve Metine gibi alanlara yönelik başlattığı saldırılara ilişkin olarak Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Ali Rıza Güney’i bakanlığa çağırdı. Bakanlık, “Kışkırtıcı eylem ve ihlallerin durdurulması” çağrısını içeren notayı Türk büyükelçisine iletti.


Açıklamada, “Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, birkaç gündür başlatılan büyük operasyonla ilgili olarak bakanlığa çağrıldı ve kendisinden bir açıklama istendi. Kendisine sert mesajlar içeren bir mektup da verildi. Bu tür eylemlere ve ihlallere son verilmesi istendi.


Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’yi resmi olarak tüm askeri güçlerini Irak topraklarından çekmeye ve Irak’ın egemenliğine saygı göstermeye çağırdı.


Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamanın devamında şunlar belirtildi: “Irak, uluslararası sözleşme ile Birleşmiş Milletler (BM) hükümlerine uygun olarak gerekli ve uygun önlemleri almak konusunda yasal hakka sahiptir. Türkiye, meydana gelen bu tür düşmanca ve tek taraflı eylemler karşısında Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ve uluslararası hukuk kurallarına uymalıdır.”