Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Irak'ın kuzeyindeki Heftanin bölgesine geçmesine ilişkin Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’na protesto notası ileten Irak Dışişleri Bakanlığı aynı zamanda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarını kınadı.

Mezopotamya Ajansı'nın Irak Haber Ajansı'ndan aktardığı habere göre; Dışişleri Bakanlığı Kıdemli Müsteşarı Nizar El-Kadirallah, bugün Türk Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’nı Dışişleri’ne çağırarak protesto notası verdi.

'KOORDİNASYON OLMAKSIZIN' ZİYARETE NOT

El-Kadirallah, Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar’ın Federe Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki operasyon bölgesini Bağdat ile 'koordinasyon olmaksızın' ziyaretinden ötürü duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

SOYLU’NUN AÇIKLAMALARINA KINAMA

El-Kadirallah, Soylu’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Federe Kürdistan Bölgesi toprakları içerisinde kalıcı askeri üs kurma talebine ilişkin açıklamalarını da kınadı.

Irak toprakları ve hava sahasının Türk askeri güçleri tarafından ihlalini de reddettiklerini belirten El Kadirallah, "Bu tür yaklaşımların sürdürülmesinin dostane ilişkilere zarar verdiğini, iyi komşuluk ve ilgili uluslararası yasalara aykırı” dedi.

El Kadirallah ayrıca, "Komşu Türkiye'ye, tek taraflı askeri çözümlerle ortak güvenlik sorunlarını çözmenin etkili yol olamadığı" hatırlatmasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Hulusi Akar, 2 Mayıs günü beraberindeki askeri heyetle birlikte Şırnak'a gitmiş ve Uludere'nin Yemişli köyüne geçmişti. Akar daha sonra helikopterle Yemişli köyünün karşısındaki Heftanin bölgesinde TSK'nın bulunduğu Bilic Tepesi’ne gitmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Kuzey Irak'taki operasyonlara ilişkin yaptığı açıklamada Metîna bölgesinde kontrolü sağlamak için üs kurulacağını belirtmişti.