TBMM'de yapılan oylamada Irak ve Suriye'ye asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi, CHP ve HDP ve TİP, hayır" oylarına karşı AKP MHP ve İyi Parti'nin "evet" oylarıyla 2 yıl daha uzatıldı. DEVA Partisi'nin oylamada çekimser kaldığı belirtildi. Tezkere üzerindeki görüşmelerde; İyi Parti adına Kamil Erozan ile Aytun Çıray, MHP adına Kamil Aydın, HDP adına Hakkı Saruhan Oluç, CHP adına Ahmet Ünal Çeviköz, AKP adına İsmet Yılmaz söz aldı.

Şahıslar adına yapılan konuşmaların da ardından oylamaya geçildi.

TBMM Genel Kurulu’nda işari oylama yapıldı. AKP, MHP, İyi Parti “evet” oyu kullanırken, CHP, HDP ve TİP “hayır” oyu verdi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da katıldığı oylamada HDP’li 56 milletvekili hayır oyu kullandı.

Meclis Başkanvekili Celal Adan, "Bu tezkere PKK'nın, PYD'nin, IŞİD'in ve hudutlarımızın ötesinde pusu kurup Türkiye'yi avlamaya çalışanların kabusudur. Türkiye'nin kendini koruma refleksi dünyanın en meşru hareketidir. Bu meşruiyetin TBMM tarafından tasdik edilmesi hayatidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Meclis Başkanlığı'na gönderilen Irak ve Suriye tezkeresinde, şu ifadelere yer verildi:

"Irak'ta PKK ve IŞİD unsurlarının varlığını sürdürmesi, etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişimler, bölgesel barışa, istikrara ve ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturmaktadır. Suriye'de, sınırımıza mücavir alanlarda PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere mevcudiyetini sürdüren terör örgütleri, ülkemize, ulusal güvenliğimize ve sivillere yönelik eylemlerini sürdürmektedir. İdlib'de, Astana süreci kapsamında istikrar ve güvenliğin tesisine ilişkin faaliyetleri hedef alan risk ve tehditler devam etmektedir. Bütün bu gelişmeler kapsamında, terörle Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü bozmaya ve sahada gayrimeşru oldubittiler oluşturmaya yönelik, milli güvenliğimize tehlike oluşturabilecek her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan doğan haklarımız doğrultusunda gerekli önlemlerin alınması milli güvenliğimiz açısından hayati önem arz etmektedir."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugün yaptığı partisinin grup konuşmasında tezkereye “ön şartsız evet” diyeceklerini belirmişti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşme sonrası “evet” oyu vereceklerini açıklamıştı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bu tezkere, iktidarın gidiş tezkeresidir” ifadeleriyle “hayır” oyu vereceklerini söylemişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise sosyal medya hesabından “tezkereye ‘Hayır!’ diyeceğiz” mesajını vermişti.

ÇEVİKÖZ'DEN 'SEÇİM' İMASI

CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz, partisi adına yaptığı konuşmada, "Anlaşılan, seçimler yaklaştıkça iktidar tezkerelerin süresini uzatıyor; korkunun ecele faydası yoktur .Geliyor gelmekte olan gidiyor gitmekte olan. Operasyonların kurmay zekaya uymadığı ortada" dedi.