Foto: Arşiv


Letonyalı Ivars Graudins, Facebook hesabından bir video yayınlayarak, "Şok! Uluslararası skandal: Letonyalılar komşu Estonyalıların toprağını çalıyor!" diye yazdı.

Sputnik’in haberine göre Graudins'ın yayınladığı videoda, iş makinasıyla girdiği sınır hattında Estonya'ya ait taraftan toprağı kazıp Letonya'ya ait tarafa attığı görülüyor.

Graudins, "Bu da size, Ruhnu Adası'nın intikamı" diye ekledi.

‘LETONYA TOPRAĞINA İHTİYACI OLAN BANA GELSİN’

Estonyalılara seslenerek Noel'lerini kutlayan ve bunun bir şaka olduğunun altını çizen Ivars Graudins, "Birileri biraz Letonya toprağına ihtiyaç duyarsa bana ait taş ocağına davet ediyorum" dedi.

RUHNU ADASI MESELESİ NEDİR?

Ruhnu Adası, Riga Körfezi'nde Estonya'ya ait bir ada. Ada, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Letonya ve Estonya arasında tartışma konusu olmuştu ama yerel halk seçimini Estonya'dan yana yapmıştı.

Video, birkaç gün içinde 111binden fazla kişi tarafından izlenmişti. Yorumlarda, genelde mizahi nitelik taşıyan tartışma başladı.

Estonya polisi, olayla ilgili soruşturma açmayı planlıyor. Letonyalı meslektaşlarıyla iletişime geçen polis yetkilileri, ne yapacaklarına karar vermek için onlardan bilgi bekliyor. (YAŞAM HABERLERİ SERVİSİ)