İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) İstanbul Valiliği'nin talimatıyla koronavirüsten (Kovid-19) kaynaklı ölen yurttaşlar için Beykoz'da bir mezarlık alanı açtığı öğrenildi.

Beykoz'da yayımlanan Dostbeykoz adlı yerel gazetenin haberine göre, İstanbul Valiliği, yaşanan olağanüstü durum nedeniyle İBB'den mezarlık yeri tahsis etmesi talimatı verdi. İBB de Beykoz Çavuşbaşı'nda belirlediği  bir bölgeyi koronavirüsten hayatını kaybedenler için tahsis etti.

BEYKOZ TEDİRGİN MAHALLE MUHTARLAR TEPKİLİ

Bu durum bölge halkında tedirginliğe yol açarken, söz konusu alana koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden 15 kişinin gömüldüğünü iddia eden Baklacı ve Çiftlik mahalleleri muhtarları, mezarlık olduğu iddia edilen yerin fotoğraflarını ve görüntülerini çekip, sosyal medyada paylaştı. Paylaşılan görüntüde, iddia edilen alanda ve çevresinde herhangi bir önlem alınmadan defin yapıldığını belirtti.

'BU İŞE BİR DUR DEYİN'

Çiftlik Mahallesi Muhtarı Hayrettin Şenol, cenazelerin gömüldüğü alanın üç ilçenin birleştiği bir yer olduğuna dikkat çekerek, “Virüsün bu kadar yaygın olduğu bir zamanda, nüfusun yoğun olduğu bir yere defin yapılmasını, sağlık açısından uygun olmadığını düşünüyorum. Bu işe bir ‘dur’ deyin. İstanbul’da daha müsait olan yerlerimiz var” ifadelerini kullandı. Defin işlemi için gelenlerin eldiven ve maskelerini çevreye attıklarını belirten Şenol, "Çevreyi kirletip sağlığımızı tehlikeye attılar. Bunların temizlenmesi gerekiyor" tepkisi verdi.

15 MEZARA DEFİN YAPILDI DEFİN YAPILMASI BEKLENEN 92 MEZAR DAHA VAR

Baklacı Mahallesi muhtarı Mustafa Yıldırım da paylaşılan videoda, 15’inde defin yapılan, 92'si ise boş olan mezarların bulunduğu alanı göstererek, "Mezarlıklar Müdürlüğü 'Böyle bir şey yok' diyor. Ama mezarlar burada, vatandaş zor durumda" ifadelerini kullandı.

Cenazeler için ormanlık alanda açılan yerleri de gösteren Yıldırım, "Söylentiye göre 400 tane korona vakası olacağı tahmin ediliyor. 100 dönüm ormanlık alan mezarlık için kesildi. İstanbul Anadolu yakası için bu alan mezarlık olarak seçilmiş durumda. Dozerler tarafından mezar yeri açıldı. Resmi yerleri bunlara inandırmaya zorlanıyoruz. Bizim buralara mezarlık olmasında sıkıntımız yok sadece korona virüsünden dolayı ölen kişilerin gömülmesine itirazımız var" dedi.

Öte yandan Muhtar Yıldırım, AKP Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç ve CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün kanalıyla İBB ile irtibat kurulduğunu ve bu definler için daha uzak bir bölgenin tercih edilmesi gerektiğinin ilgili makamlara iletildiğini kaydetti. (HABER MERKEZİ)