İstismar davasında ATK'den beklenen rapor 1 yıldır gelmiyor

29.01.2020 14:54    Güncelleme: 29.01.2020 14:54

İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) çocuğun ölüm nedeni ile maruz kaldığı istismar arasında illiyet bağı kurulup kurulamayacağına dair rapor bekleniyor.

9 yaşındaki çocuğa cinsel istismar ve yargılama sürecinde mağdurun kalp krizi sonucu yaşamını yitirmesine ilişkin görülen davanın duruşması ATK'den beklenen rapor gelmediği için ertelendi.  
 
Y.K.’ye istismarda bulunan Tuncay Ç.'nin yargılandığı davanın 15’inci duruşmasında, İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) çocuğun ölüm nedeni ile maruz kaldığı istismar arasında illiyet bağı kurulup kurulamayacağına dair beklenen rapor, aradan geçen bir yıla rağmen yine gelmedi. 
 
İzmir'in Bornova ilçesinde yaşadığı cinsel istismarın ardından kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren 9 yaşındaki Y.K.'nin davasının 15’inci duruşması bugün İzmir Adliyesi 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanık Tuncay Ç.'nin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmaya, Çalışma Sosyal Güvenlik ve Aile Bakanlığı avukatı ile sanık avukatı katıldı. İzmir Kadın Meclisleri de duruşmayı takip etti.  
 
Bornova'da 2016 yılında Tuncay Ç., 9 yaşındaki Y.K.’ye cinsel istismarda bulunmuştu. İstismarın ortaya çıkmasının ardından Tuncay Ç. tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Açılan davada, mahkemede pedagog eşliğinde dinlenmesi talep edilen Y.K. duruşma öncesi faille yüzleşeceği kaygısıyla kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.  Mahkeme, çocuğun ölümü ile maruz kaldığı istismar arasında illiyet bağı kurulup kurulamayacağının belirlenmesi üzerine İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun rapor hazırlamasını istemişti. 
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada beklenen raporun gelmediği görüldü. 
 
Mahkeme heyeti bunun üzerine bir sonraki duruşmayı 22 Nisan tarihine erteledi. (MA)